Mosiądz – właściwości i zastosowanie w przemyśle

Nie brakuje osób, które poszukują cennych informacji na temat takiego komponentu. Was też interesuje mosiądz? Czym charakteryzuje się taki właśnie materiał? Co jest z niego najczęściej realizowane? Gdzie takie akcesoria są potem używane?

Co warto wiedzieć o mosiądzu?

Na początek trzeba podkreślić, że mosiądz to zbiorcza nazwa odnosząca się do stopów miedzi. Warto w tym miejscu dodać, że zawierają one z reguły od 10% do 45% cynku. To właśnie ten komponent jest tutaj najważniejszym składnikiem stopowym, dobrze jest to sobie raz na zawsze zapamiętać. Inna istotna informacja jest taka, że w mosiądzu nie brakuje również miedzi. W zależności od udziału tego komponentu wyodrębniamy rozmaite mosiądze. Mogą to być między innymi akcesoria czerwone. Takie elementy zawierają powyżej 80% miedzi. Nie brakuje także akcesoriów właściwych charakteryzujących się żółtą barwą. Do mosiądzów zaliczamy także elementy białe. W tym przypadku miedź to tylko kilkanaście procent, zdecydowanie więcej jest natomiast cynku…

Z takiego komponentu są wykonywane rozmaite elementy. To w głównej mierze nakrętki, śruby lub pręty gwintowane mosiężne. Bardzo popularne są także podkładki. Dlaczego ludzie kupują jednak tego typu elementy? Trzeba podkreślić, że mosiądz gwarantuje odpowiednie walory estetyczne. Nikt nie narzeka również na odporność na korozję. Akcesoria zrealizowane przy użyciu takiego komponentu są też wytrzymałe w aspekcie ścierania.

Gdzie taki materiał jest wykorzystywany?

Zastosowanie mosiądzów jest naprawdę wielorakie. Akcesoria tego typu są na przykład wykorzystywane do produkcji części maszyn i silników. Nie inaczej jest biorąc pod uwagę śruby okrętowe, a także elementy stosowane w przemyśle komunikacyjnym, chemicznym, lotniczym itp. Tak jak już zostało wspomniane, mosiądz jest używany również do produkcji rozmaitych wyrobów śrubowych. W tym gronie są między innymi podkładki poszerzane (DIN 9021/ISO 7093/PN 82030). Akcesoria z tej grupy posiadają 2 różne parametry dotyczące twardości materiału (140 HV, 200 HV). Fachowcy zastosowali tutaj dodatkową warstwę cynku, która zabezpiecza przed powstaniem rdzy, dlatego takie elementy mogą być potem dłużej użytkowane. Gdzie elementy tego typu są najczęściej wykorzystywane? Podkładki mosiężne poszerzane bardzo dobrze sprawdzają się budownictwie, możecie być o to spokojni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je także w trakcie naprawy maszyn lub w momencie realizowania różnych napraw domowych.