Jodyna niezbędna w domowej apteczce

Jodyna to jeden z produktów, które na pewno powinny znaleźć się w domowej apteczce. Jest stosowana do odkażania ran, ale przydaje się także w walce z różnymi infekcjami oraz z trądzikiem. Można ją zastosować do odkażenia wody, pochodzącej z nieznanego źródła.

Jodyna – pochodzenie substancji

Ten preparat zawiera trzy składniki – alkohol metylowy, jod i jodek potasu i ma charakterystyczny brązowy lub ciemnożółty kolor. Jodyna znajdowała zastosowanie między innymi w gabinetach kosmetycznych. Jej roztwór można wykorzystać do przemywania twarzy, co pomaga w poprawieniu odcienia skóry i zapobiegania wypryskom. Uniwersalne zastosowanie jodyny wynika z faktu, że niszczy ona wszystkie bakterie, wirusy oraz grzyby.

Sposoby stosowania jodyny

Używanie jodyny może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zazwyczaj ten preparat przydaj się w przypadku zranień i otarć, które należy odkazić. Jodynę stosuje się zewnętrznie, na skórę otaczająca skaleczenie.

Jodynę możemy zastosować, jeśli pojawią się zmiany na migdałkach. W przypadku takiej infekcji płuczemy gardło roztworem kilku kropel jodyny na szklankę wody.

Jodyna pomaga w zawalczeniu infekcji grzybiczych. Przy takich zmianach nakładamy ją bezpośrednio na zainfekowaną skórę.

Jeśli w czasie podróżny nie mamy dostępu do wody pochodzącej ze sprawdzonego źródła, wystarczy że dodamy do niej 3 krople jodyny. W ten sposób pozbędziemy się wszystkich niebezpiecznych drobnoustrojów. Smak wody poprawi dodatek soku z cytryny.

Co ciekawe jodyna nadaje się również do zastosowania w roli samoopalacza, ponieważ zmienia kolor skóry na ciemniejszy, a powstający w ten sposób odcień przypomina naturalną opaleniznę. Niestety przy użyciu jodyny trudno jest uzyskać równomierne rozłożenie koloru i uniknąć brzydkich smug.

Inne zastosowania jodyny

Nie należy mylić jodyny i płynu Lugola. Ten drugi podawano po awarii elektrowni w Czarnobylu w celu zapobiegania wchłanianiu radioaktywnych substancji do organizmu. Płyn Lugola to wodny roztwór jodu, jodyna jest roztworem alkoholowym. Jodyny używa się często w tak zwanej naturoterapii. Specjaliści zalecają jej stosowanie, jeśli pojawią się niedobory jodu, wywołujące niedoczynność tarczycy. W takim przypadku roztwór wykorzystuje się przez określony czas, nanosząc na skórę i pozwalając, żeby się wchłonął. Przeprowadzenie takiej terapii należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Specjaliści od naturoterapii stosują także płyn Lugola, który zalecają zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy.