Projekty domów dla rodziny 2+3 – co wybrać…?

Wybór domu dla rodziny z trójką dzieci wcale nie należy do łatwych dylematów. Wiele osób stawia na to, aby dom był jak największy oraz żeby ładnie wyglądał. Co prawda nie ma nic złego w zakupie dużego domu oraz w tym aby był on ładny, ale oprócz tych dwóch czynników dużo ważniejsze są inne rzeczy.

Na co warto zwrócić uwagę, kiedy kupujemy dom dla 5 osobowej rodziny?

Zakup domu jest to przede wszystkim inwestycja na lata, a często i nawet na całe życie. Załóżmy, że chcemy kupić dom dla rodziny 5-cio osobowej, która ma trójkę małych dzieci. Trzeba wziąć pod uwagę, że potrzeby małych dzieci są zdecydowanie inne od tych, jakie posiadają na przykład nastolatkowie lub nasze dzieci, które już dorosły. Jeżeli mieszkamy w mniejszym mieście i zakładamy, że nasze dzieci wyjadą na studia, problem ten jawi się jako delikatnie mniejszy. Jeżeli jednak mieszkamy w dużym mieście i nasze dzieci prawdopodobnie w trakcie studiów, mogą mieszkać z nami, wówczas trzeba również wziąć pod uwagę, że będą to już osoby dorosłe, które będą potrzebowały maximum prywatności.

Rozmiar domu

Dom przede wszystkim nie powinien być zbyt duży. Rozmiar domu powinien uwzględniać nasze aktualne potrzeby i ewentualnie te planowane. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, że utrzymanie dużego domu kosztuje więcej. Duży dom trzeba również utrzymać w czystości, co wiąże się z dużą ilością sprzątania. Nie zawsze mamy na to czas i nie zawsze stać nas również na to, aby zatrudnić kogoś do tego, aby pewne prace domowe wykonywał za nas. Należy również dobrze rozważyć rozkład takiego domu. Z jednej strony powinien zapewnić maksimum prywatności dla każdego z domowników, z drugiej strony powinien mieć dość sporo miejsca, w którym będziemy mogli wspólnie spędzać czas. Warto jest rozważyć na przykład domki, które kiedy nasze dzieci są małe, mają na przykład użytkowe jedno piętro. Zazwyczaj wtedy chcemy mieć dzieci na oku, a trójka małych dzieci może na przykład mieszkać razem w dużym pokoju. W miarę jak dzieci będą dorastać, po kolei będą potrzebowały swojej własnej przestrzeni. Wówczas możemy pokusić się o zagospodarowanie poddasza. Jest to dobra opcja, gdyż po kilku latach prawdopodobnie troszeczkę chudszych z powodu kredytu, odkujemy się i możemy zdobyć środki finansowe, na przeprowadzenie takiej adaptacji. Z tym wiąże się również kolejna sprawa.

Jaki dach dla domu z dużą rodziną?

Obecnie bardzo dużo projektów domów posiada dachy wielospadowe. Są one ładne, ale niosą ze sobą też wiele niedogodności. Powierzchnia użytkową poddasza, jest zdecydowanie mniejsza jeżeli mamy dach wielospadowy. Klasyczny dach dwuspadowy zapewnia lepsze warunki do adaptacji poddasza. Posiada również mniejszą powierzchnię, co powoduje, że mniejsza ilość ciepła przez niego ucieka.