Regionalne przedsiębiorstwa PKS

sindbad - sindbad (24) .jpg

Przewoźnicy o regionalnym zasięgu pełnią bardzo ważną funkcję dla wielu osób. Liniowe przewozy pomiędzy sąsiadującymi miejscowościami umożliwiają każdego dnia dojazd mieszkańców regionu do szkoły pracy czy w odwiedziny do rodziny. Przez wiele lat były one oferowane głównie przez przedsiębiorstwa PKS, natomiast na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat rynek przewozowy uległ znacznym zmianom, tworząc przestrzeń również dla prywatnych firm przewozowych.

Czym jest przedsiębiorstwo PKS ?

Przedsiębiorstwo Państwowa Komunikacja Samochodowa, czyli w skrócie PKS, powstało już pod koniec lat 40. w odpowiedzi na rosnące potrzeby mieszkańców kraju. Było nie tylko pierwszą, ale przez wiele lat jedyną firmą ułatwiająca przejazdy na terenie całego kraju.

Przedsiębiorstwo przez wiele lat posiadało zasięg ogólnokrajowy. Dopiero w 1990 roku zostało ono podzielone na liczne, regionalnie zarządzane firmy. Część z nich, pomimo silnej konkurencji działa z powodzeniem do dnia dzisiejszego.

Zakres działalności regionalnych przedsiębiorstw PKS

Główną działalnością regianalnych przedsiębiorstw PKS, jak na przykład PKS Starogard Gdański czy PKS Gdynia , jest przewóz osób pomiędzy pobliskimi miejscowościami.

W większość przypadków te przedsiębiorstwa zarządzają również miejscowymi dworcami autobusowymi, zatem mają szerszą kontrolę nad rynkiem i mogą wynajmować swoje pomieszczenia właścicielom sklepów czy kawiarni.

Dodatkowa działalność przedsiębiorstw PKS

Obecnie większość przedsiębiorstw PKS oferuje dodatkowe usługi związane ze swoją branżą. Często jest to wynajem autokarów czy nawet organizacja grupowych wyjazdów turystycznych i przewozów zamkniętych dla grup zorganizowanych.

Jednak, aby rozbudować firmę i dotrzeć do jak największej ilości klientów, niektóre z przedsiębiorstw , jak na przykład PKS Starogard Gdański, zapewniają również usługi wulkanizacyjne, badania diagnostyczne i holowanie. Przy dworcach PKS można również znaleźć dobrze prosperujące stacje paliw, a nawet myjnie samochodowe.