Poznaj swój cykl miesiączkowy

Jeśli sądzisz, że znajomość dni płodnych i zapisanie dnia wystąpienia miesiączki wyczerpuje wiedzę, jaką powinnaś posiadać na temat własnego cyklu, to jesteś w sporym błędzie. W praktyce bowiem znajomość własnego ciała stanowi swego rodzaju klucz do zdrowia.

Długość cyklu miesiączkowego

Zgodnie z kalendarzem cyklu długość trwania takowego wynosi dokładnie 28 dni, a za jego początek uważany jest pierwszy dzień miesiączki. Ostatnim dniem cyklu jest natomiast dzień poprzedzający następny okres. Czy wobec tego cykl trwający 27 dni jest już powodem do niepokoju? W żadnym przypadku. W praktyce bowiem wszystko uzależnione jest od indywidualnych cech organizmu, a dokładniej rzecz ujmując hormonów FSH i LH kontrolujących podwzgórze. Z tego też powodu uznaje się, że prawidłowy cykl może trwać od 25 do maksymalnie 35 dni.

Fazy cyklu

Cykl złożony jest z 4 faz. Pierwszą z nich jest faza wzrostu, która ma miejsce tuż po krwawieniu. Na fazę wzrostu składa się odbudowa błony śluzowej i jej rozrostu wskutek działania estrogenów. Stężenie hormonu rośnie i tym samym powoduje rozwieranie ujścia szyjki macicy oraz wytwarzanie przez organizm niemal przezroczystego śluzu. W jajnikach dojrzewa pęcherzyk jajnikowy, który – wraz z zakończeniem pierwszej fazy – przyjmuje postać dojrzałego pęcherzyka Graafa zawierającego komórkę jajową.

Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia drugiej z faz – fazy owulacyjnej – jest wspomniany już hormon LH. Ma ona miejsce na ok. 2 tygodnie przed krwawieniem. Wówczas komórka jajowa jest uwalniana i wyłapana przez strzępki jajowodu. W następnej kolejności prowadzona jest ona jajowodem ku macicy, którą stymuluje progesteron wytwarzany przez ciałko żółte.

Trzecią z faz jest faza wydzielnicza, w której znaczącą rolę odgrywa progesteron. To właśnie on przyczynia się do rozwoju gruczołów błony śluzowej oraz wzbogacenia wytwarzanej przez nich wydzieliny w substancje odżywcze. Warto dodać, iż właśnie wtedy śluz szyjkowy zmienia swój kolor na biały, a temperatura cyklu miesiączkowego wzrasta. W fazie wydzielniczej komórka jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli nie dojdzie do takowego w ciągu 12 – 24h następuje jej obumarcie. Wtedy też zanika czynność ciałka żółtego, a poziom hormonów spada.

Czwarta faza cyklu to po prostu krwawienie miesiączkowe. Po jego zakończeniu wszystko zaczyna się od początku.

Ciąża

Jak zostało to już wspomniane, w fazie wydzielniczej komórka jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli natomiast nie dojdzie do niego w ciągu 12 – 24h następuje jej obumarcie. A co dzieje się w momencie, w którym dochodzi do zapłodnienia? Wówczas to zygota przestaje przemieszczać się przez jajowód i zagnieżdża się w śluzówce macicy. Ta jednak musi być odpowiednio rozwinięta. Aby było to możliwe konieczny jest progesteron. Musi on mieć stosunkowo wysoki, niezmienny poziom. Ciałko żółte rośnie, co w konsekwencji powoduje wytworzenie ciałka żółtego ciążowego.

Jak więc widać, znajomość cyklu jest niezwykle ważna i – w praktyce – pozwala uniknąć wielu, różnorodnych chorób, takich jak chociażby grzybica pochwy. Więcej informacji na temat cyklu miesiączkowego znajdziesz pod adresem lactovaginal.pl.