Jak zadbać o właściwe nawilżanie pochwy?

Suchość pochwy to problem, który dotyka wiele kobiet. Jeżeli również Ciebie, dowiedz się, jakie są przyczyny tego stanu i jak sobie skutecznie pomóc.

Suchość pochwy – przyczyny

Na suchość pochwy najczęściej narzekają kobiety w wielu menopauzalnym, ale czasem z tym przykrym objawem do ginekologa zgłaszają się również młodsze pacjentki. Bywa, że suchość pochwy dotyka kobiety po porodzie czy karmiące matki. Najczęściej przyczyną tego stanu są zaburzenia hormonalne, a dokładniej zaburzenie (obniżenie) produkcji estrogenów. Rzadziej może mieć to związek ze stosowaniem zapachowych wkładek higienicznych czy podpasek.

Pojawienia się suchości pochwy nie należy lekceważyć. Dlaczego? Jeżeli nabłonek pochwy pracuje prawidłowo, utrzymuje optymalne nawilżenie i pH. U kobiet skarżących się na suchość pochwy dochodzi do jego nieprawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo pojawić mogą się także inne, nieprzyjemne objawy.

Jeżeli chodzi o skutki suchości pochwy, to najczęściej kobiety wskazują na: pieczenie pochwy, ból sromu i swędzenie w okolicach intymnych. Suchość pochwy może też uniemożliwiać odbycie stosunku płciowego.

Jak pozbyć się suchości pochwy?

Kobiety, które zauważyły u siebie suchość pochwy powinny skonsultować się z ginekologiem, aby wykluczyć np. infekcje czy stan zapalny. Aby złagodzić objawy, warto zastosować globulki dopochwowe, choćby HydroVag (hydrovag.pl), a także stosować odpowiedni płyn do higieny intymnej, który pozwoli utrzymać optymalnej pH. Wspomniane globulki są o tyle korzystnym rozwiązaniem, że nie tylko eliminują suchość pochwy, lecz także eliminują nieprzyjemne objawy, np. swędzenie czy pieczenie okolic intymnych.

Aby pozbyć się suchości pochwy, panie mogą sięgnąć po jeden z wielu żelu intymnych. Współcześnie produkty te są produkowane na bazie m.in. wody i gliceryny. Ich regularne stosowanie nie jest jednak wskazane, bo mogą doprowadzić do rozwoju jednej z wielu infekcji okolic intymnych.

Dotyczy Cię problem suchości pochwy? Zajrzyj również do artykułu „Suchość pochwy – jak uporać się z tym problemem?”. Znajdziesz tam informacje również o innych sposobach, które mogą pomóc w pozbyciu się tego nieprzyjemnego uczucia.

Suchość pochwy? Zareaguj natychmiast

Pozbycie się uczucia suchości pochwy nie jest trudne – na rynku jest dostępnych wiele produktów, które skutecznie pozwalają pozbyć się tego dyskomfortu. Z tego względu warto zareagować od razu – po konsultacji z ginekologiem wdrożyć stosowanie produktów, które przyniosą ulgę.