Domy prefabrykowane – co trzeba o nich wiedzieć?

Domy prefabrykowane – co trzeba o nich wiedzieć?

W Polsce zdecydowana większość budynków (ok. 90%) wznoszonych jest w tradycyjnej technologii murowanej. Warto jednak wspomnieć o tym, że inwestorzy coraz częściej stawiają na nowsze technologie. Mowa tutaj między innymi o prefabrykatach, które na całym świecie cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Czym wyróżniają się domy z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów wyróżniają się tym, że wszystkie elementy konstrukcyjne wykonane są w fabryce. Po przetransportowaniu ich na miejsce budowy, doświadczona ekipa z gotowych elementów stawia cały dom na miejscu. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można znacząco skrócić czas budowy nawet o kilka miesięcy.

Do największych zalet prefabrykatów należy zaliczyć wysoką jakość materiałów i możliwość wykonania wszystkich prac bez względu na warunki atmosferyczne. Godne uwagi są przede wszystkim doskonale zaizolowane domy energooszczędne (https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/), dzięki którym można obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Jakie są typy domów prefabrykowanych?

W dzisiejszych czasach domy prefabrykowane można podzielić na dwa rodzaje, które różnią się między sobą nieco innym systemem prefabrykacji. Największym zainteresowaniem cieszy się obecnie prefabrykacja otwarta, w której wszystkie główne elementy konstrukcyjne (dach, ściany) wykonane są w całości w fabryce. Wszystkie pozostałe czynności (np. montaż instalacji) realizowane są bezpośrednio na placu budowy. Proces budowy, od zamówienia prefabrykatów do wykonania całego domu trwa kilka miesięcy.

Drugim rozwiązaniem jest oczywiście prefabrykacja zamknięta. W tym konkretnym przypadku wszystkie elementy naszego domu są także wykonane w fabryce. Dzięki temu rozwiązaniu prace na placu budowy mogą trwać tylko kilka dni. Gotowe domy są idealnym wyborem dla tych osób, którym w szczególności zależy na czasie.

Domy prefabrykowane są bardzo trwałe i wytrzymałe, dlatego też służyć mogą nawet kilkanaście lat. Energooszczędne domy wyróżniają się także oryginalnym designem.