Jak leczyć niepłodność?

Jak leczyć niepłodność?

Niepłodność to stan, w którym para pomimo regularnego współżycia, bez stosowania środków antykoncepcyjnych, nie może zajść w ciążę. Jeżeli stan ten trwa około roku, należy zgłosić się do lekarza, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Zleci on odpowiednie badania, które pozwolą na ustalenie przyczyn problemów związanych z niepłodnością.

Jakie mogą być przyczyny niepłodności?

Problem niepłodności staje się już praktycznie chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Szacuje się, że około 20% par w samej Polsce zmaga się z tym problemem. Jeżeli chodzi o kobiety, to przyczynami niepłodności mogą być zmiany hormonalne, przebyte infekcje, ale również niedrożności jajników. Typową przyczyną u kobiet jest endometrioza, która nieleczona może doprowadzić do poważnych problemów, w tym niepłodności.

Jeżeli chodzi u mężczyzn, to niepłodność może być związana z nieprawidłowymi parametrami nasienia, to znaczy, że ruchliwość jajników jest na przykład zbyt duża. Rzadziej przyczynami są problemy z chorobami jąder, czy infekcje dróg moczowo-płciowych.

Diagnostyka niepłodności u kobiet- w jaki sposób wybierane jest leczenie?

Diagnostyka niepłodności powinna rozpoczynać się od przeprowadzenia wywiadu, na temat stylu życia pacjentów. Następnie lekarz powinien skierować kobietę na podstawowe badania, które pozwolą wykluczyć różne zmiany na przykład hormonalne. Diagnostyka niepłodności u kobiet może polegać również na przeprowadzeniu odpowiednich badań USG, które pozwolą na zorientowanie się, jak wyglądają narządy płciowe.

Dzięki temu, że niepłodność stała się bardzo częstą przypadłością, a współczesna medycyna jest na bardzo wysokim poziomie, istnieje wiele sposobów leczenia niepłodności. Jeżeli problem leży po stronie mężczyzny, to można dokonać inseminacji domacicznej lub metody In Vitro.

Jak wygląda leczenie niepłodności u mężczyzn?

Główną przyczyną niepłodności u mężczyzn są zaburzenia hormonalne, dlatego też po przeprowadzeniu wywiadu informacyjnego na temat ogólnego zdrowia pacjenta oraz stylu życia, które prowadzi, lekarz powinien skierować mężczyznę na odpowiednie badania.

Po otrzymaniu wyników lekarz podaje pacjentowi odpowiednie dawki hormonów, które mają za zadanie uregulować ich stężenie we krwi. Jeżeli chodzi o gorsze przypadłości, jak na przykład żylaki powrózka, to wymagają one usunięcia operacyjnego.