Dlaczego boimy się inwestować w inne produkty niż lokata bankowa?

Od kilku lat przybywa nam sposobów na inwestycje. Mamy coraz większy wybór w tym zakresie. Jednak wielu z nas ciągle wybiera sprawdzone sposoby na pomnażanie oszczędności, czyli lokaty. Czy to dobry sposób na inwestowanie? Dlaczego boimy się nowych instrumentów finansowych?

Lokaty bankowe

Ten sposób na inwestycję znany jest wszystkim. Istnieje na rynku finansowym od lat. Cechuje się bezpieczeństwem i stabilnością. Jednak obecnie trudno jest zarobić na lokatach. Niskie oprocentowanie nie jest korzystne dla klientów. Odłożone na konkretny czas pieniądze generują minimalne zyski, z trudem nadążające za inflacją. Z pewnością nie uda nam się zaoszczędzić na lokacie na emeryturę. A jednak wybieramy ją ze względu na to, że ją znamy i ponieważ boimy się straty.

Czy warto ryzykować, inwestując w nowe możliwości pomnażania pieniędzy?

Do wyboru mamy giełdę, bitcoiny, fundusze inwestycyjne i wiele innych możliwości. Jak inwestować swoje pieniądze? Warto rozejrzeć się na rynku finansowym za innymi sposobami niż lokata. Nie wszystkie są ryzykowne. Najważniejsze jest to, żeby rozumieć mechanizmy ich działania. To podstawa dobrej inwestycji. Nie należy kierować się emocjami, lecz racjonalnymi przesłankami. Jeżeli mamy wiedzę na temat produktów finansowych, warto ją wykorzystać. W przypadku jej braku lepiej znaleźć produkt, którego działanie w pełni rozumiemy. Początkującemu inwestorowi z pewnością łatwiej będzie zrozumieć inwestycje w pożyczki społecznościowe, niż działanie giełdy. Generują pewny zarobek, a kwota, jaka zostanie na ten cel przeznaczona, zależy od niego, podobnie jak czas inwestycji. To prosty sposób, niewymagający specjalnej wiedzy.

Strach przed nowym i nieznanym jest naturalny, jednak nie powinien nas paraliżować. Dlatego, chcąc zainwestować swoje oszczędności, zróbmy rozeznanie na rynku finansowym, a następnie plan inwestycyjny na miarę naszych umiejętności i wiedzy. Zacznijmy od stopniowego zwiększania inwestowanych środków. Nie kierujmy się chciwością i szybkim zyskiem, lecz rozsądkiem. I nie bójmy się nowych narzędzi finansowych. Nie wszystkie są ryzykowne.