Jak przystosować dom do potrzeb osoby starszej?

Osoby starsze często mają potrzeby, które wymagają wprowadzenia zmian w wyposażeniu domu. Nawet pozornie niewielki uraz może być poważnym problemem u seniora. Zmiany są niezbędne ze względu na problemy z poruszaniem się, ograniczoną mobilność, a także gorszy wzrok.

Proste sposoby na poprawienie komfortu

Niewielkie modyfikacje mogą w znacznym stopniu ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom starszym, których zdrowie nie jest idealne. Prostym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa seniora jest poprawienie oświetlenia pomieszczeń. Wystarczy zamontować silniejsze żarówki, żeby zmniejszyć ryzyko wypadków. Przydadzą się także czujniki ruchu, które wbrew pozorom nie są dużym wydatkiem. Czujniki automatycznie włączają światło, kiedy ktoś znajdzie się na przykład na schodach. Takie rozwiązanie można także wykorzystać w łazience oraz przedpokoju.

Portal dla opiekunek osób starszych w Niemczech: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Należy również zwrócić uwagę na podłogę, przede wszystkim maty, chodniki i dywaniki, które mogą się ślizgać lub podwijać i powodować potknięcia. Z podłogi należy również usunąć kable oraz inne przedmioty. Najlepszym rozwiązaniem będą maty antypoślizgowe, które posiadają specjalne wypustki zapobiegające przemieszczaniu się. Odpowiednią wykładzinę należy również wybrać, jeśli osoba starsza porusza się z chodzikiem. Nie należy pozostawiać przedmiotów, na przykład toreb lub zabawek, na podłodze.

Sposoby na przebudowanie domu

W czasie przebudowywania domu trzeba zwrócić szczególną uwagę na łazienkę. To pomieszczenie powinno być jak najlepiej dopasowane do potrzeb osoby starszej, ponieważ w łazience może łatwo dojść do różnych wypadków. Jeśli w łazience znajduje się wanna, można wykorzystać specjalne siedzisko, które ułatwi kąpiel. W przypadku kabiny prysznicowej najlepszy jest niski brodzik. Łazienkę trzeba wyposażyć w dodatkowe uchwyty i poręcze, które będą szczególnie przydatne w przypadku problemów z utrzymaniem równowagi. Poręcze przydają się także w sypialni oraz przedpokoju, gdzie ułatwią wstawanie z łóżka lub ubieranie się i zakładanie butów.

W czasie urządzania domu zgodnie z potrzebami osoby starszej konieczna może być również wymiana mebli. Meble do siedzenia, takie jak kanapa i fotele powinny mieć wysoko umieszczone, twarde siedziska, które ułatwiają wstawanie. W czasie planowania kuchni należy zwrócić uwagę na wysokość blatów. Przygotowywanie jedzenia powinno być również możliwe w pozycji siedzącej. Dobrym pomysłem jest zamontowanie timerów, które będą automatycznie wyłączać urządzenia kuchenne po upływie określonego czasu.