Jak oszczędzać pieniądze – sprawdzone sposoby

Oszczędzanie pieniędzy wiąże się dla Ciebie z samymi wyrzeczenia? Nie musi tak być, poznaj sprawdzone sposoby i zyskaj nie tylko dodatkowe pieniądze.

Jak oszczędzać pieniądze – początek drogi

Co miesiąc brakuje Ci pieniędzy, masz wrażenie, że same znikają. Pamiętaj, że oszczędzanie zaczyna się od Ciebie, a raczej od Twojej decyzji. Pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić jest stworzenie listy w Excelu, na której zapiszesz swój miesięczny budżet z podziałem na przychody (np. pensja) oraz wydatki stałe (abonament, podatki), wydatki zmienne (jedzenie, ubrania, sprzęt elektroniczny, przegląd samochodu), dzięki temu poznasz swój dochód oraz „rozkład” miesięcznego budżetu. To uświadomi Ci na co faktycznie wydajesz pieniądze, ale i pokaże obszary w których możesz rozpocząć oszczędzanie od razu. Tak więc, gdy masz świadomość, chęci oraz zapisany budżet miesięczny to jasno można powiedzieć, że rozpocząłeś swój proces oszczędzania. Kolejnym ważnym krokiem jest ustalenie celu – czyli ile i w jakim czasie chcesz zaoszczędzić (pamiętaj, aby ustalać realne kwoty).

Oszczędzanie – poznaj możliwości (zakupy spożywcze)

Jak zaoszczędzić? Najłatwiej rozpocząć oszczędzanie w obszarach, które pochłaniają najwięcej pieniędzy. Pierwszym przykładem są zakupy spożywcze, które pochłaniają od 40 do 60% Twojego miesięcznego budżetu. Jak na nich zaoszczędzić? Przed wszystkim prze wyruszeniem na zakupy sprawdź co masz w lodówce, szafkach i spiżarni. Następnie stwórz listę zakupową (czego faktycznie potrzebujesz), pamiętaj aby podczas zakupów się jej trzymać. Ponadto staraj się chodzić na zakupy raz w tygodniu, ale również (inne rozwiązanie dzięki którym zaoszczędzisz na zakupach spożywczych):
– kupuj produkty tzw. „marki własne” – większość supermarketów ma produkty, które powstają na ich zlecenie (dobra jakość w dobrej cenie)
– staraj się jeść w domu (rób śniadania i obiady w domu)
– kupuj online, dzięki temu kupisz produkty, które naprawdę potrzebujesz
– kupuj wielopaki produktów z długim terminem przydatności
– ograniczaj kupno tzw. junk food (produktów przetworzonych, słabej jakości)

Poradnik oszczędzania – szukaj inspiracji i sprawdzonych rozwiązań

Jeśli rozpocząłeś już swój proces oszczędzania i wiesz w jakich obszarach możesz osiągnąć największy sukces. Czasem mogą pojawiać się różnego rodzaju przeszkody oraz tzw. „ściana”, czyli moment w którym ciężko będzie Ci znaleźć sposoby na oszczędzanie. W tym przypadku z pomocą przyjdą Ci różnego rodzaju fora oraz blogi. Takim przykładem może być blog Finagoo  http://finagoo.pl/ na którym znajdziesz sporo sprawdzonych i skutecznych sposobów na oszczędzanie. Czytaj, inspiruj się
i oszczędzaj!