Jak w praktyce wygląda pomoc adwokacka online?

W dobie Internetu, adwokaci coraz częściej realizują usługi za pośrednictwem narzędzi online. Najczęściej wykorzystują oni do tego różnego rodzaju platformy i serwisy internetowe. Co warto wiedzieć, zanim skorzysta się z usługi takiego serwisu?

Podział interfejsu, podział informacji

Większość serwisów przeznaczonych do świadczenia pomocy adwokackiej została zaprojektowana w sposób czytelny i przejrzysty. Dlatego treść takiej strony jest często dzielona na kilka różnych specjalizacji, w tym prawo pracy, kwestie rozwodowe, spadki itd. Dzięki temu można łatwiej przypisać zagadnienie do określonego specjalisty.

Kolejnym etapem zamawiania porady prawnej jest wypełnienie określonego formularza. Najczęściej składa się on z kilku pól: tematu sprawy, nazwy użytkownika (np. imię i nazwisko), ogólnego opisu sprawy, a także opisu szczegółowego. Informacje te potrzebne są po to, by móc zweryfikować tożsamość osoby, która prosi o poradę prawną.

Opłaty i transakcje

Wysłanie opisu sprawy to pierwszy krok na drodze do uzyskania niezbędnej pomocy. Kolejnym krokiem jest jej opłacenie. Z reguły adwokat udostępnia petentowi kilka metod płatności. Najwygodniejszą z nich jest oczywiście BLIK, dzięki któremu transakcje realizowane są w czasie rzeczywistym.

W większości stron oferujących porady prawne, na pomoc adwokata można oczekiwać mniej więcej po 2 – 4 godzinach od uiszczenia opłaty. Trzeba też pamiętać, że jeśli do zapłaty doszło w piątek wieczorem, większość adwokatów odpowie na nie dopiero w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych.

Co dalej, czyli co może petent zadający pytanie?

Gdy adwokat odpowie, petent ma prawo do wnoszenia dodatkowych, związanych z tym tematem zapytań. Obydwie strony muszą bowiem liczyć się z tym, że dana odpowiedź może do końca nie wyczerpywać wszystkich wątpliwości pytającego. Cóż, z takimi trudnościami zawsze trzeba się liczyć, jeśli wybiera się takie kanały prowadzenia rozmów.

Podsumowując, doradztwo prawne online to proces, który ma swoje wady, ale i zalety. Trzeba jednak pamiętać, że powinno się z niego korzystać tylko w odpowiednio usankcjonowanych sytuacjach. W przeciwnym razie lepiej po prostu wybrać się do odpowiedniego specjalisty, w celu znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.