Badania prenatalne, w jakich sytuacjach musimy je wykonać?

Badania prenatalne, w jakich sytuacjach musimy je wykonać?

Jeszcze jakiś czas temu na wykonanie badania prenatalnego decydowano się tylko wtedy, kiedy istniało duże ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Obecnie wiele kobiet wykonuje badanie, nawet kiedy nie mają jeszcze 35 lat, bo to właśnie w tym wieku wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Kiedy w rodzinie występowały choroby genetyczne, to także powinniśmy poddać się badaniu niezależnie od wieku.

Czy zawsze musimy płacić za wykonanie Badania prenatalnego?

Badanie prenatalne w wielu przypadkach jest refundowane, co sprawia, że nie musimy za nie płacić. Jest to bardzo pomocne, bo koszt badania to kilkaset złotych, a musimy wykonać je trzykrotnie, w każdym trymestrze ciąży, aby sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo.

Na refundowane badanie mogą zdecydować się kobiety, które skończyły 35 lat. To właśnie wtedy znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju płodu, a także wad, które wymagają leczenia i często interwencji lekarza, jeszcze w łonie matki.

Występowanie w przeszłości wad genetycznych

Kobiety, które w przeszłości urodziły dziecko z wadą genetyczną, mogą liczyć na refundacje badania, nawet jeśli nie osiągnęły jeszcze wieku 35 lat. Jednak nie tylko wtedy możemy liczyć na refundacje badania, bo także wtedy, kiedy w rodzinie zdarzały się pewne wady.

Lekarz prowadzący ciąże może wypisać skierowanie na badanie refundowane, kiedy tylko zauważy nieprawidłowości. Z pewnością warto z tego skorzystać, bo możemy rzeczywiście przekonać się, czy nienarodzone dziecko jest zdrowe i czy nie będzie z całą pewnością wymagało leczenia.

Czego możemy dowiedzieć się na badaniu prenatalnym?

Na badaniu prenatalnym możemy dowiedzieć się, jak dziecko się rozwija, czy jest obarczone wadami, a także, jaką ma wagę i długość ciała. Lekarz wnikliwie bada także objętość głowy, czy dziecko nie ma wodogłowia.

Dla wielu rodziców badanie prenatalne, to także okazja dowiedzenia się, jaka jest płeć dziecka. Na USG bardzo często na tak wczesnym etapie ciąży, nie zawsze jest to możliwe. Wybierając się na badanie prenatalne, możemy liczyć na to, że dowiemy się, czy w łonie znajduje się chłopiec, czy dziewczynka.