Testosteron to hormon, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu każdego mężczyzny. Odpowiada za prawidłowy rozwój seksualny, płodność, a także przyrost masy mięśniowej. Niski poziom testosteronu ma niekorzystny wpływ na zdrowie i może prowadzić między innymi do rozwoju depresji.
Nadmiar tkanki tłuszczowej
Testosteron wpływa na prawidłowe budowanie tkanki mięśniowej. Niski poziom tego hormonu powoduje niszczenie mięśni. Badania naukowe wykazały, że niedobory tego hormonu prowadzą do trzykrotnie niższego przyrostu tkanki mięśniowej niż w przypadku normalnego poziomu testosteronu we krwi. Skutki niedoborów można więc bardzo łatwo zaobserwować w czasie ćwiczeń na siłowni. Prawidłowe ilości testosteronu w organizmie umożliwiają budowę mięśni i jednocześnie zmniejszają ryzyko rozwoju nadwagi. Niedobory tego hormonu czasem wywołują także ginekomastię. Jest to defekt objawiający się zbyt dużym rozrostem klatki piersiowej. Przyczyną takiej budowy ciała u mężczyzn jest zaburzona równowaga między estrogenem a testosteronem.
Niski poziom testosteronu przyczyną depresji
Badania naukowe potwierdziły również związek między małymi ilościami testosteronu, a wstępowaniem depresji. Jednocześnie następuje zjawisko odwrotne – u mężczyzn cierpiących z powodu depresji dochodzi do obniżenia produkcji tego hormonu. Zbyt duża ilość testosteronu we krwi powoduje odwrotne objawy, to znaczy zwiększa ryzyko wystąpienia ataków agresji.
Wpływ testosteronu na organizm
Mózg jest odpowiedzialny za wydzielanie prawidłowych ilości testosteronu. Trzeba pamiętać, że w ciągu dnia poziom tego hormonu może zmieniać się w dosyć dużym stopniu. Po południu ilość testosteronu zaczyna powoli spadać, żeby w ciągu kilku godzin obniżyć się w bardzo dużym stopniu. Najwyższe stężenie tego hormonu we krwi obserwuje się rano, a także wieczorem, kiedy można również zauważyć także wzrost poziomu libido.
U mężczyzn, którzy mają bardzo mało testosteronu następuje upodobnienie kształtów ciała do typowej, kobiecej sylwetki. Jest to typowy objaw wskazujący na niedobory. Niski poziom testosteronu jest powodowany przez wiele przyczyn. Warto także brać pod uwagę, że ilość tego hormonu produkowana przez organizm uzależniona jest w dużym stopniu od czynników genetycznych. Również organizmy kobiet produkują testosteron, jednak w znacznie mniejszych ilościach niż u mężczyzn. Nadmiar tego hormonu u kobiety prowadzi do poważnych skutków, między innymi zaburzeń cyklu menstruacyjnego oraz problemów z zajściem w ciążę.