Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości

Mamy coraz większą świadomość tego, jak nasz tryb życia wpływa na środowisko. Jedną z lepszych rzeczy, jakie możemy zrobić na własną rękę, jest wyeliminowanie z gospodarstwa domowego detergentów i innych środków czystości opartych na silnie działających substancjach chemicznych. Jaka jest alternatywa? Czy naturalne środki czystości są skuteczne?

Metody naszych babć

Zwyczajne, domowe zabrudzenia można z łatwością wyczyścić domowymi, znanymi od setek lat sposobami. Takie substancje, jak ocet, soda oczyszczona, naturalne mydło, ciepła woda i wysokoprocentowy alkohol zdecydowanie poradzą sobie z większością zabrudzeń, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Domowy płyn do usuwania silnych zabrudzeń i przykrych zapachów można bez problemu wykonać, rozpuszczając sodę oczyszczoną w gorącej wodzie z dodatkiem olejków eterycznych. Takim płynem do usuwania silnych zabrudzeń wyczyścimy nawet plamy z krwi czy moczu zwierząt domowych.

Ekologiczne środki czystości

Naturalne, nieszkodliwe dla środowiska naturalnego środki czystości można obecnie znaleźć w każdym sklepie czy drogerii. Nie różnią się one wydajnością ani ceną od dobrej jakości środków opartych na agresywnych substancjach chemicznych.

Ekologiczny proszek lub płyn do prania, naturalny Płyn do usuwania silnych zabrudzeń czy do mycia szyb działają równie skutecznie co ich chemiczne odpowiedniki. Co więcej, są nieszkodliwe dla środowiska i zazwyczaj skomponowane także pod kątem bezpieczeństwa korzystających z nich osób.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne, których możemy użyć do skomponowania domowej roboty płynu do usuwania silnych zabrudzeń, to przede wszystkim olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, rozmarynowy, cytrynowy oraz z mięty pieprzowej, Olejki eteryczne nie tylko pięknie pachną, ale posiadają również szereg interesujących, udowodnionych naukowo właściwości.

Olejek z drzewa herbacianego oraz eukaliptusowy wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Olejek rozmarynowy działa owadobójczo, a tym samym odstraszająco dla wszystkich nieproszonych gości. Przy tym właściwie stosowane olejki nie są szkodliwe dla nas, zwierząt domowych oraz środowiska naturalnego.