Najczęstsze metody leczenia łysienia

Najczęstsze metody leczenia łysienia

Łysienie, nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka niemal połowę kobiet, oraz zdecydowaną większość mężczyzn w Polsce. Ważne, by wiedzieć, iż nawet jeśli dotyczy on także nas, nie musimy być na niego skazani na zawsze. Istnieje kilka skutecznych metod leczenia łysienia. Jakie terapie są najczęściej stosowane?

Dlaczego włosy wypadają?

Nadmierne wypadanie włosów najczęściej spowodowane jest występowaniem w naszym organizmie nadmiernej ilości androgenów. Są oto hormony płciowe, przeważające u mężczyzn, ale występujące także u kobiet. Należy do nich, między innymi, testosteron. Zbyt duża ilość androgenów w organizmie powoduje stopniowe osłabienie mieszków włosowych, które w efekcie prowadzi do wypadania włosów. Jednocześnie włosy, które powstają na miejscu tych utraconych, są słabsze, delikatniejsze i bardziej kruche. Z czasem przestają się one pojawiać w ogóle, co prowadzi do stopniowego łysienia.

Leczenie łysienia Katowice

Dobrą wiadomością jest fakt, iż łysienie androgenowe można z powodzeniem leczyć. Należy tylko dobrać odpowiednią dla siebie terapię, w czym z pewnością pomoże lekarz specjalista – dermatolog. Wykona on pogłębiona diagnostykę włosów i skóry głowy, zleci i zinterpretuje badania krwi, oraz przeprowadzi wywiad z pacjentem. Na tej podstawie dobierze najlepszą metodę wyleczenia nadmiernego wypadania włosów. Jedną z metod jest leczenie farmakologiczne. Pacjent dostaje leki doustne, najczęściej z finasterydem bądź duasterydem. Hamują one powstawanie pochodnej testosteronu – DHT. Często stosuje się również wcierki do skóry głowy oraz specjalistyczne szampony. Zwiększają one przepływ krwi na skórze, wzmacniają mieszki włosowe i pobudzają włosy do wzrostu. Świetne efekty przynoszą także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia czy laseroterapia. Natomiast, jeśli ubytki włosów na głowie są bardzo duże, konieczny może być przeszczep włosów. Im szybciej udamy się po pomoc do lekarza specjalisty, tym większe mamy szansę na całkowite pozbycie się problemu nadmiernego wypadania włosów. Dlatego nie warto odwlekać tej decyzji i szybko poradzić sobie z łysieniem.