Jak prawidłowo dbać o zdrowie intymne?

Często zapominamy o tym, jak ważne jest to, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie intymne. Przez to mogą pojawiać się nawracające infekcje, ale także różnego rodzaju alergie, otarcia czy pieczenie związane ze złym doborem bielizny czy płynu do higieny intymnej. Niewiele osób wie, że również dieta może wpływać na nasze zdrowie intymne. Jakie są zatem podstawowe zasady utrzymania zdrowia intymnego na wysokim poziomie?

Odpowiednia higiena to podstawa

Pierwszym krokiem ku utrzymaniu zdrowia intymnego w dobrym stanie jest odpowiednie dbanie o swoją higienę. Przede wszystkim do mycia należy wybierać specjalistyczne płyny do higieny intymnej, których pH odpowiada naturalnemu pH pochwy, co pozwala na łagodzenie podrażnień, a także nie zaburza flory bakteryjnej pochwy. Warto wybierać też płyny, w których składzie znajduje się kwas mlekowy, a także wyciągi z takich roślin jak nagietek, rumianek czy z kory dębu. Pozwalają one na łagodzenie objawów infekcji intymnych.

Po umyciu trzeba pamiętać o dokładnym wytarciu miejsc intymnych. Należy do tego używać osobnego ręcznika, najlepiej wykonanego z naturalnych włókien np. bawełnianej frotty. Trzeba też pamiętać o tym, żeby unikać irygacji pochwy (o ile nie jest to częścią terapii zaleconej przez lekarza), gdyż takie działanie wypłukuje korzystną florę bakteryjną, narażając okolice intymne na zakażenie.

Zdrowie intymne – o czym jeszcze należy pamiętać?

Konieczne są również regularne wizyty u lekarza i nielekceważenie nawet najdrobniejszych objawów, które mogą świadczyć o zakażeniach intymnych czy poważniejszych chorobach.

Wsparciem w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia intymnego mogą okazać się specjalistyczne preparaty probiotyczne takie jak ten opisany na stronie www.invag.pl.

Oprócz tego warto pamiętać o odpowiednim ubiorze. Bielizna noszona na co dzień powinna być wykonana z naturalnych, przewiewnych włókien, które pozwolą skórze oddychać. Nie powinno się również ubierać zbyt obcisłych ubrań, w szczególności spodni czy majtek, które mogą powodować otarcia lub ucisk. Zapoznaj się również z artykułem „Grzybica pochwy – jak skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością?