Odzież używana – dlaczego warto ją wybierać?

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej osób decyduje się na wybieranie ubrań z drugiej ręki. Nie można się temu dziwić, bo taka decyzja ma bardzo dobre uzasadnienie – jest dobra dla przyrody i dla portfela. Dlaczego warto wybierać odzież używaną?

Zdecydowanie tańsza

Nie ma żadnych wątpliwości, że ubrania z drugiej ręki są tańsze niż te kupowane w sklepach. Nie zmienia to jednak faktu, że jako odzież używana często sprzedawane są także przedmioty, które mają jeszcze metki. Po prostu ktoś je kupił, a później nigdy nie użył albo sklep pozbył się zalegającego towaru na półkach i odsprzedał go po kosztach hurtowni ubrań używanych. Oznacza to, że często można kupić ubrania nowe lub w idealnym stanie, ale za ułamek ceny tych ze sklepu. To świetny sposób, by oszczędzić i równocześnie ubierać się stylowo i modnie. W końcu nikt nie powiedział, że wydawanie mniejszych pieniędzy oznacza rezygnację z jakości. Nie trzeba wcale szukać kompromisów. Niskie ceny pozwolą Ci skompletować garderobę marzeń. Pamiętaj, że wśród używanych ubrań można znaleźć też produkty znanych marek i projektantów. Wystarczy tylko trochę poszukać i mieć odrobinę szczęścia.

Przyjazne środowisku

Odzież używana świetnie wpisuje się w trend less waste. Skupia się on na wybieraniu takich rozwiązań, które generują mniejsze ilości śmieci. Do produkcji ubrań zużywana jest nie tylko energia elektryczna, ale też woda. Używane są barwniki i inne środki chemiczne oraz wykorzystywane są różnego typu materiały. Ubranie powinno trafiać do śmieci dopiero, gdy jest całkowicie zniszczone i nie nadaje się już do noszenia. Chociaż nawet wtedy, można spróbować poddać je recyklingowi i wykorzystać jako szmaty albo materiał do produkcji czyściw i mat węchowych. Tak jednak wygląda tylko w idealnym świecie. Często zdarza się, że ubranie, które jest w dobrym stanie, ma zostać wyrzucone. To efekt zmiany mody, rozmiaru jego właściciela albo po prostu zmiany gustu. Takie podejście to marnotrawstwo surowców i pracy. Decyzja o zakupie odzieży używanej jest równoznaczna z ich zaoszczędzeniem. Skoro nie zdecydujesz się na zakup nowego ubrania, ale zamiast niego wybierzesz coś z drugiej ręki, to nie przyczynisz się do pogorszenia stanu przyrody. Gdyby korzystanie z odzieży używanej stało się powszechne, to mogłoby to mieć ogromny wpływ na stan przyrody oraz zredukować ilość odpadów na wysypiskach. Pamiętajmy, że większość ubrań nie jest produkowana wyłącznie z naturalnych materiałów, więc nie jest też biodegradowalna. Czas ich rozkładu jest więc bardzo długi.

Artykuł przygotowany przy współpracy z angora-odziez.pl/