Akumulatory NiMH

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe potocznie zwane NiMH są ulepszoną wersją znanych akumulatorów niklowo-kadmowych. Charakteryzują się większą żywotnością, nieco inną budową. Stosowane są w przedmiotach codziennego użytku oraz samochodach hybrydowych.

Czym są akumulatorki NiMH?

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe składają się z elektrody niklowej i drugiej elektrody utworzonej ze stopu metali rzadkich w atmosferze wodoru. Podczas ładowania tworzone są związki wodorowe, natomiast podczas rozładowywania rozpadają się.

Napięcie

Średnie napięcie akumulatorków podczas pracy wynosi 1,2 V. Akumulatorki nimh można naładować do wartości 1,4 V i rozładować do 1 V.Bardzo często akumulatorki NiMH łączone są szeregowo, w tym wypadku ich napięcie się sumuje, natomiast pojemność pozostaje bez zmian.

Różnica pomiędzy akumulatorami NiMH a NiCd

Oba akumulatory są do siebie bardzo podobne, akumulatorki NiMH są nowszą wersją akumulatorów NiCd.

Różnią się od siebie jedną z elektrod, w nowszej wersji występuje elektroda utworzona ze stopu metali, a w starszej kadmowa.Nowsza wersja jest bezpieczniejsza dla ludzi i środowiska, ponieważ podczas pracy nie wytwarzają się szkodliwe związki.

Akumulatory NiMH są droższe od poprzedników, natomiast mają trzykrotnie większą pojemność.

W nowych urządzeniach powstaje tzw. „efekt leniwej baterii” w wyniku jej niecałkowitego rozładowania. Można go łatwo usunąć za pomocą ładowarki z opcją rozładowania. Natomiast „efekt pamięci” jest dużo mniejszy niż w przypadku akumulatorów niklowo-kadmowych.