Dom z basenem. O czym powinni wiedzieć przyszli inwestorzy?

Własny basen przed domem to wizja, którą chciałoby urzeczywistnić sporo osób. Jednak takiej decyzji nie można podejmować pochopnie. Należy dobrze tę kwestię przemyśleć. O czym powinno się wiedzieć?

Nie tylko koszty budowy, ale też utrzymanie

Budowa przydomowego basenu nie jest małym wydatkiem. Oczywiście wszystko zależy od zastosowanej technologii, natomiast w przypadku niedużego zbiornika, należy liczyć się z nakładami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. A przecież nie można tutaj mówić o jednorazowych środkach, ponieważ później w grę wchodzą jeszcze koszty utrzymania, które mogą wynieść kilka tysięcy złotych na rok. O czym mowa?

Chodzi o konserwację instalacji, utrzymanie basenu w czystości, zakup potrzebnych środków chemicznych. Jednak część inwestorów, którzy są na etapie wybierania odpowiedniego projektu domu na www.domoweklimaty.pl, decyduje się od razu na basen w ogrodzie. Takie osoby powinny wiedzieć o czymś jeszcze.

Wybór odpowiedniego miejsca ma znaczenie

Lokalizacja basenu jest ważna, ponieważ jej zły wybór może wiązać się z wyższymi kosztami utrzymania. Decyzję należy przemyśleć, gdyż nie jest to przenośna konstrukcja, której położenie można później zmienić. Wspomniane większe wydatki mogą wiązać się z koniecznością zainstalowania systemu ogrzewania wody, gdy na przykład basen usytuowany jest na stanowisku mało nasłonecznionym. W cieniu woda będzie się długo nagrzewać.

Wiele niepotrzebnej pracy mogą generować liście oraz inne nieczystości spadające do wody z drzew. Dlatego też ich bliskość nie jest dobrym pomysłem. Natomiast cień nad zbiornikiem w upalne dni z powodzeniem można sobie zapewnić, używając choćby parasoli.

Zadaszony, czy na powietrzu

Budowa basenu krytego jest zdecydowanie droższa niż stworzenie konstrukcji pod gołym niebem. Trzeba bowiem doliczyć koszty związane z postawieniem zadaszenia, jak również jego późniejszym utrzymaniem. Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ aura sprzyjająca kąpielom na świeżym powietrzu nie trwa zbyt długo w naszym kraju. Schowany przed działaniem warunków atmosferycznych basen posłuży właścicielom na pewno dłużej. Jednak trzeba się po prostu liczyć z większym nakładem finansowym.

Nie da się ukryć, że podczas podejmowania decyzji o budowie basenu dużą rolę odgrywają koszty. Poza tym, w naszym klimacie nie korzysta się z takiej rozrywki zbyt długo w ciągu roku. Sezon ogranicza się do około czterech miesięcy, podczas których możliwe jest zażywanie kąpieli. Natomiast oczywiście posiadanie prywatnego basenu w ogrodzie i możliwość korzystania z niego, kiedy się chce, jest czymś niesamowicie komfortowym i przyjemnym. Właśnie za to uczucie niektórzy są w stanie zapłacić naprawdę dużo. Z kolei przyszli inwestorzy powinni zaznajomić się także z innym ważnym dla nich tematem: najczęstsze usterki instalacji elektrycznych w nowych domach.