Jakie badania stosuje się w diagnostyce i leczeniu zaćmy?

Wiele osób w podeszłym wieku traci wzrok na skutek zaćmy, czyli katarakty. W zdrowym oku soczewka jest przezroczysta i bez problemu przepuszcza promienie świetlne do siatkówki, na której powstaje ostry obraz. W miarę rozwoju choroby, soczewka coraz bardziej mętnieje, pogarszając tym samym ostrość widzenia, aż w końcu przestaje w ogóle przepuszczać światło. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny nie musi to być stan trwały – obecnie można bowiem operować zaćmę.

Przyczyny choroby

Jednoznaczne przyczyny choroby nie są znane. Zaćma może pojawić się nawet we wczesnym dzieciństwie, w wyniku uszkodzenia płodu w łonie matki lub być uwarunkowana genetycznie. U osób starszych jest efektem starzenia się organizmu. Katarakta może też rozwinąć się u osób chorych na cukrzycę, niedoczynność przytarczyc, czy atopowe zapalenie skóry. Zdarza się również, że powstaje się po urazie gałki ocznej, zapaleniu rogówki, twardówki lub błony naczyniowej.

Diagnostyka zaćmy

Podstawowe badanie pozwalające wykryć zaćmę polega na obserwacji przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej. Okulista, w silnym świetle skierowanym na oko, dokładnie ogląda spojówkę, soczewkę, rogówkę i twardówkę, które znajdują się w przednim odcinku oka oraz siatkówkę i centralną część ciała szklistego, które leżą głębiej. Po przeprowadzeniu takiego badania lekarz ocenia stopień i rodzaj zmętnienia soczewki oka. W diagnostyce zaćmy wykonuje się również badanie dna oka, w celu wykluczenia innych zmian, które mogą wpływać negatywnie na ostrość widzenia. Należą do nich: odwarstwienie siatkówki, zanik nerwu wzrokowego oraz zwyrodnienie plamki żółtej.

Leczenie zaćmy

Rozwój choroby, jeśli zostanie wystarczająco wcześnie zdiagnozowana, można znacznie spowolnić poprzez stosowanie odpowiednich kropli do oczu. Zaćmy nie można jednak zatrzymać ani wyleczyć znanymi dotąd środkami farmakologicznymi. Aby pacjentowi przywrócić wzrok, należy usunąć mętną soczewkę i zastąpić ją sztuczną. Zabiegi takie wykonywane są na oddziałach okulistycznych szpitali, jednak z powodu długiego okresu oczekiwania wielu pacjentów decyduje się na przeprowadzenie zabiegu w prywatnej klinice.

Badania stosowane w leczeniu zaćmy

Przed zabiegiem przeprowadza się diagnostykę, określającą ogólny stan zdrowia pacjenta. Przeciwwskazaniem może okazać się np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, czy choroba serca. Wykonuje się również badania okulistyczne, takie, jak np. pomiar ostrości wzroku, ciśnienia wewnątrzgałkowego, czy badanie USG gałki ocznej. Pozwalają one dokładnie określić parametry sztucznej soczewki, która zostanie pacjentowi wszczepiona. Po zabiegu wykonywane są okresowe badania kontrolne oczu, pozwalające monitorować proces zdrowienia.

Na stronie tourmedica.pl znaleźć można więcej informacji na temat diagnostyki i leczenia katarakty. Zamieszczono tam również wiele, ciekawych artykułów dotyczących współczesnych metod leczenia konkretnych przypadłości nowoczesnymi metodami.