Niezbędne akcesoria do scrapbookingu – co kupić?

Scrapbooking to technika ręcznego zdobienia głównie albumów na zdjęcia, ale rewelacyjnie sprawdza się również do dekoracji kartek okolicznościowych, notatników czy pudełek. Przy pomocy kolorowych papierów i dekoracyjnych akcesoriów można własnoręcznie stworzyć niepowtarzalny przedmiot.

Na czym polega scrapbooking?

Scrapbooking to jedna z dziedzin rękodzieła artystycznego, do której wykorzystuje różnego rodzaju akcesoria, jak: kolorowe papiery, wykrojniki, naklejki, tasiemki, stemple czy koronki. Łatwo dostępne przybory do jej wykonywania, powodują, że każdy może z niej korzystać. Aby tworzyć niepowtarzalne i oryginalne przedmioty,  wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów.

Podstawowa baza do scrapbookingu

Pierwszym etapem tworzenia w scrapbookingu jest baza, czyli, np. pusty album na zdjęcia lub notes. Najważniejszą zasadą, jaką trzeba się kierować podczas wyboru konkretnej podstawy jest to, aby jej kartki były sztywne (wystarczy grubość odpowiadająca kartkom z bloku technicznego lub tekstury). Dzięki temu album będzie trwały, a jego strony nie będą uginać się pod ciężarem przyklejonych do niej akcesoriów.

Papiery do scrapbookingu

Jednym z najważniejszych elementów scrapbookingu są ozdobne papiery, które służą nie tylko do oklejania bazy, ale i tworzenia drobnych dekoracji, np. bezpośrednio na zdjęciu wklejonym do albumu. Kolorowe kartki można dostać w przeróżnych formatach, wzorach, odcieniach czy wielkości. Papiery kupuje się zarówno w gotowych zestawach (często dobranych kolorystycznie lub tematycznie), jak i na sztuki. Ozdobne akcesoria do scrapbookingu mają również różną gramaturę, która zazwyczaj wynosi ok. 100-250 (im większa cyfra widnieje na papierze, tym jest on grubszy).

Akcesoria do ozdabiania

W metodzie scrapbookingu nie ma ograniczeń, co do rodzaju ozdób, jakimi można ozdabiać wnętrze albumu lub jego okładkę. Akcesoria, jakie najczęściej wykorzystuje się do ręcznego zdobienia, to np: piórka, cekiny, perełki, płatki kwiatów, kolorowe naklejki, koronki, stemple, kawałki materiałów, kryształki, tasiemki, sznurki, wstążki czy kształty z masy żywicznej lub drewna (np. pojedyncze litery lub gotowe napisy). W scrapbookingu przydadzą się również: flamastry, kredki, mazaki, farby, kolorowe tusze czy błyszczące mgiełki.

Narzędzia do wykonywania do scrapbookingu

Podstawowe narzędzia do scrapbookingu to: nożyczki, klej, taśmy samoprzylepne, linijka, ekierka, ołówek lub ewentualnie gilotyna. Specjalne wykrojniki metalowe pomagają w precyzyjnym wycięciu określonego kształtu, np. z papieru. Pomocnym narzędziem do scrapbookingu są również ozdobne dziurkacze, maszyny do bindowania, wzory do kalkowania czy foldery do embossingu, czyli inaczej wytłaczania różnych kształtów.

Magdalena Bytys

Czytaj więcej: Do czego przydaje się scrapbooking i dlaczego warto stosować taką technikę zdobnictwa?