Ogniwa niklowo kadmowe

Ogniwa niklowo kadmowe nie są niczym innym jak bateriami lub już konkretnymi akumulatorami, które korzystają z połączenia zasadowego wodorotlenku niklowego i kadmu. Są świetnym rozwiązaniem przede wszystkim w sytuacjach, kiedy potrzebne jest oświetlenie awaryjne. Ich długość działania uzależniona jest od mocy, którą posiada bateria.

Z czego składa się bateria niklowo kadmowa?

Jak już wyżej zostało to wspomniane akumulator taki składa się z wodorotlenku niklu oraz kadmu. Procesy elektrodowe zachodzą wraz z konkretnym elektrolitem o nazwie wodorotlenek potasu.

Jakie są zalety ogniw niklowo kadmowych?

Przede wszystkim to, że są one odporne na wysokie oraz niskie temperatury, dzięki czemu mogą być stosowane w bardzo wielu urządzeniach. Zazwyczaj stosowane są jednak w zasilaniu oświetlenia awaryjnego w obiektach budowlanych. Kolejną zaletą jest czas pracy awaryjnej, który wynosi od 1 do 3 godzin. Ogniwa niklowo kadmowe doskonale sprawdzają się do stabilnego, długotrwałego oraz niezawodnego zasilania systemów różnych urządzeń. Baterie te mają bardzo dużą wydajność prądową oraz niskie rozładowanie akumulatorów NiCd.

Jak należy dbać o ogniwa niklowo kadmowe?

Przede wszystkim należy pamiętać o ich regularnym ładowaniu. Każda z baterii powinna być rozładowywana i naładowywana w całości w cyklu. Ograniczy to zmniejszenie się mocy takiej baterii. Ogniwa zazwyczaj mają żywotność do 1000 cyklów. Ładowanie powinno przebiegać na odpowiednim natężeniu prądu, które gwarantuje dłuższą żywotność baterii.