Co to jest, jakie ma funkcje, dla kogo – oprogramowanie ERP dla firm w pigułce!

To jeden z najczęściej wybieranych systemów informatycznych dla firm. Co warto wiedzieć na temat oprogramowania ERP?

Oprogramowanie ERP – co to jest?

Enterprise Resources Planning – tak tłumaczony jest skrót ERP. Oprogramowanie ERP dla firm kompleksowo wspiera ich działanie. Zgodnie ze swoją nazwą pozwala na planowanie zasobów w firmie, a także ich nadzorowanie oraz zarządzanie.

Najczęściej oprogramowanie ERP ma budowę modułową, czyli składa się z wielu modułów obejmujących między innymi obszary jak:
– Produkcja,
– Sprzedaż,
– Obsługa klienta,
– Magazynowanie,
– Księgowość,
– Kadry,
– Analizy i raporty.

Efektywne działanie oprogramowania ERP dla firm umożliwia wspólna baza danych, dzięki której informacje natychmiast przekazywane są do wszystkich użytkowników systemu.

Jakie funkcje ma oprogramowanie ERP?

Dzięki oprogramowaniu ERP można korzystać z różnorodnych funkcji w ramach każdego modułu.

Pozwala ono między innymi na automatyzację wielu czynności, na przykład generowania dokumentów, tworzenia analiz i raportów. Wtedy nie trzeba przygotowywać ich samodzielnie. Dzięki niemu można również planować i kontrolować procesy prowadzone w firmie, na przykład produkcję lub magazynowanie. Może ono również wspierać procesy tworzenia ofert, sprzedaży i obsługi klienta.

Warto wskazać, że oprogramowanie ERP dla firm może być również integrowane z innymi systemami. Dzięki integracjom mogą ze sobą współpracować, co ułatwia wymianę danych i korzystanie z dodatkowych funkcjonalności.

System ERP – dla kogo?

Ze względu na zróżnicowane funkcje oprogramowanie ERP dla firm może sprawdzić się w wielu branżach. Architektura tego typu systemu powoduje, że ma on tak naprawdę uniwersalne zastosowanie.

Chociaż najczęściej jest ono kojarzone z dużymi firmami, to jednak może być ono wykorzystane również w sektorze MŚP. Będzie dobrym wyborem dla każdego przedsiębiorstwa, w którym zarządzanie procesami jest złożone i w związku z tym wymaga odpowiedniego wsparcia.

Dzięki temu, że oprogramowanie ERP ma modułową budowę, można również dobrać je indywidualnie do własnych potrzeb. Producenci prezentują je w wersjach dla różnych branż i oferują również dodatkowe moduły, dlatego można dobrać je do potrzeb biznesu.