Rolki do kabiny prysznicowej – jak je dobrać i wymienić?

dobra (17).jpg

Drzwi w kabinie prysznicowej zacinają się podczas przesuwania? Najczęściej taka usterka spowodowana jest przez zużyte rolki. Wyjaśniamy, czym one są, jak je dobrać i zainstalować!

Czym są rolki do kabiny prysznicowej?

Rolki to elementy używane w wielu nowoczesnych kabinach prysznicowych. Za ich pomocą można przesuwać drzwi, czyli zamykać i otwierać kabinę.

Rolki wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej albo mosiądzu oraz z tworzywa sztucznego i mają łożyska ślizgowe lub kulowe. Mogą mieć też przycisk umożliwiający łatwe demontowanie drzwi kabiny.

Jako że Rolki do kabiny prysznicowej są używane praktycznie każdego dnia, mogą one zacząć powodować z czasem coraz większe problemy z prawidłowym działaniem. Drzwi mogą zacząć się wtedy zacinać lub wyskakiwać z prowadnic.

Jak dobrać odpowiednie rolki do kabiny?

Jeżeli rolki do kabiny nie działają prawidłowo, a ich czyszczenie również nie powoduje poprawy ich pracy, w takim przypadku warto pomyśleć o zamontowaniu nowych.

Dobór rolek polega głównie na uwzględnieniu ich konstrukcji i średnicy. Najlepiej kierować się rekomendacjami producenta dotyczącymi konkretnych typów kabin i dla pewności wykonać pomiary.

Gdzie sprzedawane są rolki do kabin prysznicowych?

Dzisiaj rolki do kabiny prysznicowej można bez większych trudności kupić w różnych sklepach.

Takie zestawy naprawcze sprzedawane są przez sklepy producentów kabin, ale również przez sklepy z wyposażeniem łazienkowym wielu marek. Również można kupować je bezpośrednio u producentów takich części.

Najłatwiej zakupić potrzebne rolki w internecie, gdzie można łatwo sprawdzić ich parametry i ceny.

Jak zamontować nowe rolki w kabinie prysznica?

Nowe rolki w kabinie prysznicowej można zamontować we własnym zakresie, dlatego nie ma potrzeby wzywania serwisanta.

W celu montażu trzeba na początku zdjąć drzwi z kabiny – najpierw od dołu, a potem od góry. Drzwi należy ustawić pionowo na równej i miękkiej powierzchni, a następnie zdemontować z nich rolki. Kolejnym etapem jest oczyszczenie miejsca montażu z zabrudzeń i zainstalowanie nowych rolek. Potem drzwi z powrotem umieszcza się w kabinie i reguluje ich położenie.