Usługi w branży IT

Rynek informatyczny to branża, która ciągle się zmienia i unowocześnia swoje usługi. Warto, aby proponowane przez firmę IT rozwiązania, były innowacyjne i zgodne z oczekiwaniami Klientów. Nowoczesne przedsiębiorstwo oferujące usługi IT powinno łączyć przede wszystkim wiedzę z zakresu różnych obszarów działalności biznesowej, usług finansowych, wykorzystując przy tym zaawansowane technologię.

Jakich usług jako konsument powinniśmy oczekiwać od branż IT? Specjaliście z firmy Thomas IT udzielą odpowiedzi w poniższym artykule.

Od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do zakupu interesujących nas usług z branży informatycznej, warto zastanowić się nad potrzebami swojego przedsiębiorstwa i jego środowiska IT. Dokładna analiza pozwoli na poprawę efektywności i wydajności pracy. Warto zdecydować się na współpracę z taką firmą, która posiada kompleksowy zakres usług zaczynając od sprzętu po oprogramowania itp. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór firmy, której oferta dopasowana jest do każdego budżetu i wymagań – zarówno dla dużych korporacji jak i małych biur.

 Oferowane usługi IT

Poniżej znajdziesz najpotrzebniejsze usługi, które możesz od zaraz możesz wprowadzić do swojego przedsiębiorstwa. Zapewnią Ci ochronę danych przedsiębiorstwa, zabezpieczenie przeciwko cyberatakami, utratą i wyciekiem poufnych plików itp.

 Administracja sieciami LAN i WLAN

Sieć to podstawowy i fundamentalny dział struktury IT w przedsiębiorstwie. W dobie nowoczesnych technologii nie ma miejsca na sprawnie funkcjonującą organizacje, bez bezpiecznego i stałego dostępu do sieci. Ta usługa pozwala na budowę wydajnej, a co najważniejsze niezawodnej sieci zarówno w przypadku technologii przewodowej jak i bezprzewodowej. Jako narzędzia posłużyć mogą tutaj urządzenia aktywne oraz aplikacje, które służą do zarządzania oraz optymalizacji ruchu sieciowego. Dodatkowo w przypadku tej usługi dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań, które mają za zadanie monitorować potencjalne zagrożenia, niwelować je oraz zabezpieczać całą sieć przedsiębiorstwa. Zakłócenia w ciągłym i sprawnym funkcjonowaniu sieci przedsiębiorstwa może doprowadzić do przerwania kluczowych procesów biznesowych.

Sieć LAN to narzędzie, które pomoże połączyć zasięgiem podmioty znajdujące się na tym samym obszarze – idealne rozwiązanie dla instytucji publicznych, szpitali, hoteli czy szkół, u których wymagana jest wysoka sprawność połączenia sieciowego.

Sieć WLAN z kolei to idealnie rozwiązanie dla przedsiębiorstw dla których ważna jest mobilność pracowników. To bezprzewodowe połączenie sieciowe pozwala na pełną integrację z siecią przewodową. Sieć WLAN pozwala przede wszystkim na korzystanie użytkowników z sieci niezależnie od miejsca ich pracy. Charakteryzuje się dużym zasięgiem, a także zezwala na dołączanie się coraz to nowych użytkowników.

Administracja systemami oraz aplikacjami

Obecnie budowane i wykorzystywane w przedsiębiorstwach systemy technologiczne to skomplikowane, rozbudowane i wieloelementowe struktury, które poddawane są nieustannym zmianom tj. uaktualnienia czy konfiguracje. Sprawna infrastruktura informatyczna to fundament współczesnego przedsiębiorstwa – od jej sprawności i niezawodności zależy praca i efektywność Twojej firmy.

Usługi z zakresu zarządzania systemami oraz aplikacjami obejmują obsługę środowisk systemowych wraz z odpowiednimi narzędziami, które są niezbędne do ich utrzymania. Administracja systemami to m.in. usługi z zakresu tworzenia kopii zapasowych systemów, aplikacji, a także danych; zarządzanie użytkowaną przestrzenią oraz pamięcią dysków; monitorowanie i stałe polepszanie wydajności dostępnych systemów; zarządzenie aplikacjami i ich kontrola, instalacja wraz z konfiguracją baz danych przedsiębiorstwa.
W ramach tej usługi kładziony jest duży nacisk na zabezpieczanie systemów IT i centrów danych przed dostępem osób niepowołanych zarówno poprzez sieć lokalną jak i przez Internet. Oprócz tego zapewniany jest stały monitoring systemów operacyjnych, który pozwala wykryć obciążenia procesora, ilość wykorzystanej pamięci operacyjnej, określenie ilości wolnego miejsca w pamięciach oraz obłożenie interfejsów sieciowych konkretnego systemu. Efektywna kontrola parametrów użytkowanych systemów pozwoli utrzymywać prawidłowe działanie przedsiębiorstwa, ograniczając ryzyko zakłóceń codziennej pracy. Dostęp do stałej konfiguracji sprzętu oraz oprogramowania użytkowanych serwerów, w celu zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Wraz z usługami administracji systemów i aplikacji otrzymujesz odpowiednie aplikacje i oprogramowania, które chronią przed wirusami czy spamem.

Backup

Tworzenie kopii zapasowych to kompleksowe działania mające na celu zabezpieczenie danych zbieranych na serwerach, aplikacjach czy stacjach roboczych w środowisku IT danego przedsiębiorstwa. Usługa zawiera czynności związane z okresowym tworzeniem kopii zapasowych oraz testowanie ich odtworzenia w środowisku zapasowym i w środowisku użytkownika. Często kopia zapasowa tworzona jest poza centralnym ośrodkiem przetwarzania danych lub poza siedzibą firmy. Usługa ta najczęściej poprzedzona jest analizą stanu zastanego w przedsiębiorstwie oraz potrzeb Klienta, co pozwala na dobranie odpowiednich rozwiązań. Analizie poddawane są takie czynniki jak sposób dostępu do danych, stopień kompresji i duplikacji danych, szybkość odczytów i zapisów czy ilość danych. Usługa backup pozwala na zminimalizowanie braku ciągłości pracy w przypadku jakiekolwiek awarii systemu. Umożliwia tworzenie i przechowywanie posiadanych kopii zapasowych centralnych systemów lub stacji roboczych. Usługa ta gwarantuje wysoką dostępność oraz ochronę danych firmy, a także pozwala monitorować i testować odtwarzalność stworzonych kopii zapasowych. Jeżeli szukasz rozwiązania, które zapewni komfort i stabilność pracy systemów używanych w Twoim środowisku IT musisz zainwestować w usługę tworzenia kopii zapasowych.

Bezpieczeństwo sieci

Nowoczesne technologie w branży IT pozwalają na prężny rozwój przedsiębiorstwa, niosą za sobą również sporo zagrożeń m.in. cyberataki, złośliwe oprogramowanie wykradające poufne dane. Dbanie o bezpieczeństwo infrastruktury IT w firmie ma odzwierciedlenie w zadowoleniu nie tylko użytkowników sieci ale również Twoich Klientów, którzy dokonując transakcji chcą mieć gwarancję, że ich poufne dane nie zostaną udostępnione. Dlatego też warto zastanowić się nad ochroną sieci IT w Twojej firmie i podjąć odpowiednie działania w tym zakresie niezależnie od wielkości prowadzonej organizacji.  Usługa bezpieczeństwa sieci bardzo mocno powiązana jest z odpowiednim zarządzaniem oraz nieustannym monitoringu sieci. Kontrola przepływu danych w sieci przedsiębiorstwa pozwala na wczesne wykrycie zagrożeń i cyberataków, co ma przełożenie na efektywność i ciągłość pracy firmy. Bezpieczeństwo może dotyczyć różnych obszarów np. data center, sieć korporacyjna czy wirtualizacja. Warto zadbać również o regularne audyty bezpieczeństwa, które określą potencjalne zagrożenia, błędy konfiguracyjne czy też naruszenia polityk bezpieczeństwa. Cyklicznie przeprowadzane testy z zakresu bezpieczeństwa pozwolą dostosowywać infrastrukturę przedsiębiorstwa do ciągle pojawiających się  nowych zagrożeń płynących z sieci. Najważniejszym celem do osiągnięcia dla przedsiębiorstwa w tym zakresie jest przygotowanie struktury tak, aby mogła sprawnie funkcjonować w przypadku sytuacji kryzysowych, które wymagają wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Cloud i data center

Ta usługa pozwoli dostarczyć do Twojego przedsiębiorstwa odpowiednią infrastrukturę oraz niezbędne urządzenia do stworzenia profesjonalnego Data Center. Dobór architektury konkretnych serwerów jest ściśle dopasowywane na podstawie potrzeb użytkowników. Dostępne mamy serwery blade, czyli serwery kasetowe – mają one postać modułów, które z kolei pakowane są w przeznaczone do tego celu obudowy. Dają możliwość rozbudowy infrastruktury, minimalizując ponoszone koszty finansowe. Wybierając ten rodzaj serwerów należy pamiętać, że rozbudowa jest możliwa tylko dla urządzeń jednego producenta. Drugą opcją są serwery rack, czyli stelażowe. Nadają się do użytku w szafach serwerowych i dają możliwość rozbudowy o urządzenia różnych marek. Z uwagi na to, że serwery znajdujące się w pomieszczeniach ze względu na niewielką przestrzeń, gromadzą dużo ciepło, szafy wyposażone są w odpowiednie systemy chłodzenia, które zapobiegają przed ich przegrzaniem i awarią. Stojąc przed wyborem odpowiedniego serwera do Twojej struktury IT w przedsiębiorstwie, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność, cenę oraz pobieraną energię. Usługa Cloud i data center pozwoli na zaoszczędzenie użytkowanej przestrzeni dyskowej oraz optymalnie wykorzystywanie zasobów. Usługa ta zapewnia również ciągłość działania urządzeń w środowisku oraz przywracanie ich funkcjonalności po przebytej awarii. Wybierając innowacyjne pod względem zastosowanej technologii centra danych, zminimalizujesz koszty operacyjne Twojego przedsiębiorstwa, zmniejszając tym samym pobór energii elektrycznej oraz zajmowaną przestrzeń.

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu pozwoli Ci ocenić, która z opisywanych usług jest niezbędna do wdrożenia w Twoim przedsiębiorstwie. Zadbaj o przyszłość środowiska IT w Twojej firmie i skorzystaj z oferowanych na rynku usług informatycznych.