Lokata dla przedsiębiorców – sposób na zarabianie na lokacie każdego dnia

Lokata overnight jest rodzajem lokaty jednodniowej, skierowanej dla przedsiębiorców. Zakładana jest danego dnia roboczego po południu, a następnego dnia rano pieniądze wracają z powrotem na konto powiększone o odsetki. Cykl się powtarza chyba, że klient zakończy umowę. Lokata może być uruchamiana przez przedsiębiorcę lub automatycznie. Jednak obecnie odchodzi się od tego pierwszego modelu ze względu na tempo życia i konieczność pamiętania stale o przelewie środków z konta na lokatę. Dzięki takiemu rozwiązaniu środki na koncie chronione są przed inflacją i realne oszczędzanie jest możliwe.

Oprocentowanie lokaty overnight ustalane jest codziennie w zależności od stawki WIBID ON czyli wysokości oprocentowania środków, które przejęte są przez jeden bank w depozyt od innych banków na czas jednego dnia. Może wynosić od 0,5-1,7%. Oszczędność nocna jest więc niewielka. Środki jednak na czas nocy bezpiecznie spoczywają na lokacie i żadne zawirowania inflacji tego nie zmienią. Taka lokata opłacalna jest dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują środków na koncie w ciągu dnia roboczego, długoterminowa lokata zamroziłaby ich środki do których przez dłuższy czas nie mieliby dostępu. Dzięki skorzystaniu z lokaty overnight zarobione pieniądze nie tracą na wartości, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych kont oszczędnościowych.

Jaką lokatę overnight dla przedsiębiorców najlepiej wybrać?

Lokata Idea Banku oprocentowana jest aż na 1,65%, co jest bardzo dużą wartością jak na lokatę jednodniową, a właściwie nocną. Tutaj minimalny kapitał do ulokowania to 20 tys. zł. Dodatkowym atutem jest automatyczne jej odnawianie. Lokując na koncie 20 tys. zł na 1,65%, otrzymujemy dzienną wysokość odsetek w kwocie 0,9 zł dziennie, a rocznie ok. 330 zł. Nie chodzi tu jednak o duży zarobek ale nie utracenie części środków z powodu inflacji, co w tej lokacie jest wartością nadrzędną. Drugie miejsce na podium zajmuje Nocny Depozyt Overnight Toyota Bank, gdzie oprocentowanie wynosi 0,6%, przy kwocie nie niższej niż 500 tys. zł. Przeznaczona jest zarówno dla spółek jak i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Trzecie miejsce wśród najlepszych lokat overnight dla przedsiębiorców zajmuje Lokata Overnight w Złotych BGŻ BNP Paribas, z oprocentowaniem minimalnym wynoszącym 0,1% i maksymalnym w wysokości 2%. Można ją założyć od 50 tys. zł, jeśli jest się osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub 100 tys. zł, w przypadku gdy prowadzi się małe lub średnie przedsiębiorstwo.

Ważną zaletą tego typu lokat jest możliwość nie przelewania pełnej kwoty na lokatę i pozostawienia części środków na koncie. Oszczędzanie w przedsiębiorstwie przy stałych wydatkach jest trudne, dlatego przynajmniej należy minimalizować możliwe straty i działać prewencyjnie. Lokata overnight to umożliwia. W przypadku, gdy na lokacie chce się zarobić, trzeba niestety pogodzić się z koniecznością zamrożenia środków finansowych firmy na jakiś czas. Dlatego lokata overnight wydaje się bardziej bezpieczną opcją.