Jak skutecznie usunąć kurzajki?

Co robić, jeśli na skórze pojawią się kurzajki? Pierwszym krokiem powinna być wizyta u dermatologa i postawienie diagnozy. Potem można zająć się ich usunięciem – najczęściej nie trzeba specjalistycznego zabiegu, można to zrobić w domu. Jakich sposobów użyć, by usuwanie kurzajek było bezpieczne i skuteczne?

Kurzajki – jak wyglądają i dlaczego powstają?

Kurzajki to często stawiana diagnoza. Częściej pojawiają się u dzieci, ale nie oszczędzają dorosłych. Mają postać lekko odstających od skóry grudek w jej naturalnym kolorze, cechuje je nieregularny kształt oraz nierówna powierzchnia. Zwykle nie bolą, chyba że są dotykane. Szczególny dyskomfort mogą powodować przy chodzeniu kurzajki na powierzchni stóp. Nie bez powodu kurzajki bywają nazywane także brodawkami. Ich przyczyną jest bowiem wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten przenoszony jest przez kontakt z zakażoną powierzchnią: skórą nosiciela albo dotykanymi przez niego przedmiotami. Brodawki nie są niebezpieczne, ale mogą powodować ból i niekorzystnie wpływać na wygląd.

Usuwanie kurzajek w domu – jak to zrobić poprawnie

Obserwując na skórze zmianę przypominającą kurzajkę, nie należy samodzielnie jej usuwać. To może być brodawka łojotokowa, liszaj lub inna zmiana skórna. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej udać się do dermatologa.Mając pewność, że mamy do czynienia z kurzajką, można przystąpić do jej usuwania. Istnieje na to wiele możliwych do zastosowania w domu sposobów. Można posmarować zmianę olejkiem herbacianym, ale znacznie lepiej zastosować preparaty dostępne w aptece lub zastosować krioterapię.

Kiedy lepiej usunąć kurzajki u dermatologa?

Istnieją pewne przeciwwskazania do usuwania kurzajek w domu. Do dermatologa należy skierować dzieci poniżej dwóch lat, kobiet ciężarne czy osoby z obniżoną odpornością. Usuwanie kurzajek metodą laserową w gabinecie dermatologa zaleca się również, jeśli zmiana została w jakiś sposób uszkodzona, np. krwawi. Dermatolog lepiej zajmie się także brodawkami w nietypowych miejscach, np. na twarzy lub na błonach śluzowych. Samodzielne usuwanie kurzajki w takim miejscu może być bolesne i spowodować dalsze problemy zdrowotne. Znacznie lepiej skorzystać wtedy z profesjonalnego wsparcia.