Dieta pudełkowa czy samodzielne gotowanie? – za i przeciw

Zdrowe posiłki, niskokaloryczne, smaczne i bazujące na świeżych, naturalnych, a także sezonowych produktach, możemy przyrządzać samodzielnie. Ogrom powszechnie dostępnej wiedzy, w tym rozmaitych przepisów, znacząco ułatwia to zadanie. Niestety mało kto jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu. Dieta pudełkowa wydaje się być pójściem na łatwiznę. Czy na pewno tak to wygląda?

Dieta pudełkowa – stop lenistwu

Codzienne zakupy, wyszukiwanie rozmaitych przepisów i gotowanie, są niestety bardzo czasochłonne. Owszem, mamy dostęp do wręcz nieograniczonej liczby propozycji dań – tych dietetycznych, zdrowych, wartościowych. Możemy korzystać nie tylko z produktów sezonowych, krajowych. W sklepach dostępne są artykuły egzotyczne, o których kiedyś nawet nie śniliśmy. Nie potrzebujemy wyjątkowych umiejętności kulinarnych, by poradzić sobie z opracowaniem jadłospisu na każdy dzień tygodnia. Wolimy jednak postawić na dietę pudełkową. Czy to kwestia lenistwa?

Lenistwem zapewne byłaby rezygnacja w ogóle z gotowania, przyrządzania nawet śniadań, a zastąpienie tego tylko jedzeniem na wynos. Lenistwem byłby również wybór dań, dalekich od tych zdrowych i pożywnych, mając je niemalże pod ręką. Dieta pudełkowa, jak chociażby propozycja z EatZone.pl, to okazja, by uczyć się zdrowego gotowania, ale jednocześnie od początku móc zdrowo jeść.

Wbrew pozorom dieta pudełkowa nie jest przeznaczona dla osób leniwych. Wielu z nas ma mnóstwo obowiązków na głowie, a życie zawodowe ogranicza możliwości samodzielnego gotowania. Co za tym idzie, dbanie o własne zdrowie i kondycję organizmu, nie wspominając o sylwetce, staje się bardzo trudne. Z dietą pudełkową można mieć niejako wszystko naraz.

Posiłki, które przygotowują profesjonaliści, są właściwe pod każdym względem. W domu nie ma szans na uzyskanie takiej precyzji, z jaką pracują fachowcy z dziedzin dietetyki i gotowania. Mamy mnóstwo „za”, a co z „przeciw”? Pod tym ostatnim może kryć się cena. Wysoka, owszem, ale tylko na pierwszy rzut oka. Całomiesięczne wydatki na jedzenie, najczęściej są nieznacznie mniejsze od ceny, jaką trzeba zapłacić za dietę pudełkową.

Samodzielne gotowanie

Czasochłonne przyrządzanie posiłków to właściwie element naszej codzienności i rezygnacja z niego, może owocować tym, że po jakimś czasie faktycznie trochę nie będzie nam się chciało. Przy diecie zostaniemy z czystego przyzwyczajenia, a gdy będziemy witać gości, nie poradzimy sobie z przyrządzeniem nawet prostych dań.

Gotowanie jest bardzo często wspólnie spędzanym czasem, ze znajomymi, ale i z rodziną. Dla dzieci to miły czas z rodzicami i zacieśnianie więzi. Przyrządzanie dań nie w pojedynkę, lecz z najbliższymi, przynosi wiele korzyści.

Tak samodzielne gotowanie, jak i korzystanie z diety pudełkowej, ma swoje plusy oraz minusy. Idealnie byłoby znaleźć kompromis pomiędzy jednym, a drugim. Przeanalizować własne potrzeby, oczekiwania i wymagania, a koniec końców, połączyć zalety obydwu rozwiązań.