Uszczelka prysznicowa, mała rzecz ogromnej wagi

Uszczelka prysznicowa, mała rzecz ogromnej wagi

Uszczelki prysznicowe wydają się dość niepozornym elementem kabiny prysznicowej, jednak jest to tylko złudzenie. Tego typu uszczelki są jednym z najważniejszych a przy tym najbardziej newralgicznych elementów łazienki. Zapobiegając przedostawaniu się wody z kabiny na zewnątrz chronią dom przed zalaniem i konsekwencjami takiego obrotu spraw. Zapoznaj się z artykułem i poznaj sposoby na wymianę uszczelek prysznicowych.

Proces wymiany uszczelki do drzwi prysznicowych – przygotowanie

Elementem poprzedzającym jakiekolwiek działania przy kabinie prysznicowej powinna być diagnoza i ogląd jej stanu. Należy sprawdzić jakość uszczelki, szczelność oraz stan materiału. Jeśli woda przecieka, nawet delikatnie i w małym stopniu najlepiej od razu zabrać się za wymianę. Im wcześniej tym lepiej.

Po podjęciu decyzji o wymianie uszczelki do drzwi prysznicowych należy zakupić nową, by podczas usunięcia starej mieć już w zapasie inną. Jej grubość, wymiar i typ przekrojowy powinny być dostosowane do grubości szkła w naszej kabinie. Przed zerwaniem starej uszczelki należy sprawdzić czy podtrzymuje ją tylko klej czy również śruby. W pierwszym przypadku należy delikatnie zerwać uszczelkę, przy drugiej opcji najpierw usunąć śruby, a potem zdemontować uszczelkę.

Konserwacja powierzchni, czyli między demontażem a montażem

Kluczowy moment następuje, gdy zdejmiemy starą uszczelkę, a szykujemy się do założenia nowej. To znakomity moment do dokładnego wyczyszczenia szczelin między podłożem a prysznicem. Pod starą uszczelką gromadzą się zanieczyszczenia, niekiedy pojawiają się też grzyby i pleśnie toksyczne dla ludzkiego organizmu.

Przygotowując się do montażu nowej uszczelki, należy więc dokładnie oczyścić powierzchnię po dawnej uszczelce środkami chemicznymi a przy wyborze opcji naturalnej roztworem octu. Kilkukrotne, dokładne przemycie i wypolerowanie nadmienionej przestrzeni wskazanymi specyfikami powinno na dłuższy czas wyeliminować zabrudzenia i toksyczne elementy. Daje nam możliwość łatwego i sprawnego montażu nowej uszczelki.

Odpowiednia uszczelka gwarantem długotrwałej czystości łazienki

Odpowiednio dobrana, dobrej jakości uszczelka zamontowana po uprzednim oczyszczeniu resztek starej zapewnia długotrwały porządek w łazience. Dobór uszczelki powinien być przeprowadzony po uprzednim zmierzeniu powierzchni podkładu i grubości szyby prysznicowej. Następnie należy szczelnie przykleić dostępną uszczelkę, dbając o każdy milimetr długości.

Uszczelki prysznicowe mogą być wykonane z najwyższej jakości gum bądź materiału PVC. Profilowane kształty wyposażone w tak zwane „skrzydełka” zabezpieczają szczeliny i dodające estetyki. Uszczelki z polichlorku winylu są odporne na wpływ wilgoci i środków chemicznych co dodatkowo podbija ich żywotność. Odpowiednia konserwacja i dbałość o prysznic zapewnia czystą łazienkę przez wiele lat.