Jak tanio wymienić korony czeskie?

Mieszkasz w Czechach, ale zarabiasz w złotówkach. Albo odwrotnie: mieszkasz w Polsce, ale zarabiasz w koronach czeskich. Prędzej czy później koszty przewalutowania zaczną pochłaniać Twoje zarobki. Dowiedz się, jak najtaniej wymieniać korony czeskie.

Czy warto wymienić korony czeskie w kantorze stacjonarnym, czy lepiej skorzystać z usługi wymiany waluty w banku lub kantorze internetowym? W którym miejscu czekają Cię najwyższe opłaty? Po analizie wysokości spreadu walutowego, odpowiedzi na te pytania stają się oczywiste.

Ile wynoszą spready w banku, a ile w kantorze stacjonarnym?

Nieco rzecz upraszczając, spread walutowy jest opłatą, jaką operatorzy walutowi wliczają do kursu waluty, aby zarobić na przewalutowaniu. Według raportu kurencja.com spready walutowe w bankach mogą sięgnąć nawet tak wysokiego poziomu jakim jest 7,2%. Znacznie tańsze okazały się w tej kwestii kantory stacjonarne, w których górna granica spreadu walutowego wyniosła 2,05%.

Ale to kantory internetowe są bezkonkurencyjne

Najtańsze i dlatego bezkonkurencyjne okazały się jednak kantory internetowe, w których spread waha się od 0,49% do 0,58%, czyli jest minimalny. Dlatego chcąc zaoszczędzić na wymianie koron czeskich najlepiej przewalutować środki w kantorze online. Sprawdź kurs korony czeskiej w jednym z najstarszych kantorów internetowych w Polsce, jeśli chcesz zacząć oszczędzać już teraz.

Jaka jest największa zaleta kantoru online?

Największą zaletą kantorów online jest fakt, że możesz sprzedawać walutę, równie łatwo, jak ją kupiłeś. A do tego oszczędzasz na wszystkim. Konto w kantorach internetowych otrzymasz bezpłatnie, możesz się spodziewać także braku opłat za zlecenie przelewu do któregokolwiek w Polsce banku.

Jakie jeszcze waluty możesz wymienić online?

Podstawą oferty kantorów internetowych są oczywiście cztery najpopularniejsze w Polsce waluty, czyli:  euro, dolar, funt brytyjski i frank szwajcarski. Jednak dosyć często zdarza się, że platformy te oferują także te mniej popularne takie jak: korona czeska, dolar kanadyjski, rubel rosyjski, forint węgierski, chiński juan, japoński jen czy korona norweska.

Czy kupowanie walut online jest bezpieczne?

Tak samo jak w przypadku bankowości internetowej, transakcja wymiany walut online niesie za sobą pewne ryzyko. Dlatego rekomendujemy, aby podczas wyboru kantoru internetowego kierować się jego ugruntowaną pozycją na rynku oraz tym czy posiada łącze szyfrowane certyfikatem SSL. Kwestia bezpieczeństwa jest niezwykle ważna w tej branży, ale z drugiej strony kantory internetowe kładą na nie szczególny nacisk.

Jeśli nie wiem kiedy wymienić walutę, przeczytaj: Prognozy rynku walutowego – co nas czeka w 2018 r.?

Podsumowując

Jeśli w celu wymiany waluty odwiedzisz kantor stacjonarny albo bank, w większości przypadków musisz liczyć się z tym, że transakcja ta będzie Cię kosztować. W kantorze stacjonarnym możesz oczywiście negocjować kurs PLN/CZK. Bo im większa kwotę chcesz wymienić, tym lepsza jest Twoja pozycja negocjacyjna. Czy nie lepiej jednak ułatwić sobie zadanie i walutę od razu wymienić w kantorze online po najlepszym możliwym kursie?