Spędź majówkę inaczej

Weekend majowy to świetny moment na odpoczynek od wszystkiego. W tym czasie możesz się zrelaksować, dołączając do grona Polaków, którzy wtedy otwierają sezon grillowy. Możesz jednakże zdecydować się na inny sposób spędzenia tych kilku dni. Przedstawiamy najciekawsze pomysły na weekend majowy 2018. Spędź majówkę inaczej!

Kajakarski spływ Krutynią

Rzeka Krutynia jest prawie nieznana, a szkoda. Jest uznana za jedną z najpiękniejszych tras wodnych w Europie. I faktycznie tak jest – wystarczy, że przepłyniesz tą niezwykłą rzeką, a będziesz zachwycony krajobrazem i jej czarem. Na dodatek – jest to naprawdę bardzo łatwy spław, świetny dla rodzin z dziećmi. Na spływ Krutynią warto wybrać się właśnie w maju – jest już na tyle ciepło, by była to przyjemna wycieczka, a wiosenna aura sprawia, że zakochasz się w krajobrazach.

Standardowa trasa ma aż 102 km długości. To ogromne wyzwanie dla bardzo wielu osób, dlatego spływ możesz rozłożyć sobie na dwa dni. Krutynia to świetne miejsce na spontaniczny wyjazd, jednak w przypadku weekendu majowego obłożenie jest trochę większe i warto zawczasu zaplanować sobie wyjazd.

3-majówka we wrocławskiej Hali Stulecia

Teraz coś dla fanów wyjątkowej muzyki. Od 1 do 3 maja Wrocław zamienia się w miejsce, gdzie możesz posłuchać największych gwiazd rocka i muzyki alternatywnej. Jest to wielkie wydarzenie, od którego rozpoczyna się sezon plenerowych festiwali muzycznych. Koncerty odbywają się przez trzy dni w dwóch miejscach – na Pergoli i w Hali Stulecia. Tutaj możesz odkryć brzmienia starych melodii, jak i posłuchać najnowszych wykonawców.

W tym czasie zdecydowanie warto być we Wrocławiu. W zasadzie całe miasto żyje tym wydarzeniem. W czasie 3-majówki co roku jest pobijany rekord Guinessa w liczbie grających na raz gitarzystów. To wyjątkowe doświadczenie. Warto jednak pamiętać, że liczba miejsc na festiwal może być ograniczona, z tego względu bilety trzeba zarezerwować wcześniej. Możesz je kupić na przykład na stronie https://www.ticketmaster.pl/, na której będzie możliwe zakupienie biletów na wszystkie lub tylko wybrane wydarzenia.

Czarne Wesele w Muzeum Wsi Słowińskiej

Majówka na Pomorzu nie musi być nudna! To, że pogoda nie dopisuje na tyle, by zażywać kąpieli wodnych i słonecznych na wietrznej plaży, nie oznacza, że masz wybrać się w inne miejsce. Przekona cię do tego „Czarne Wesele”. To wydarzenie, które rozgrywa się w Klukach – niewielkiej pomorskiej miejscowości. Tam znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej, które co roku w dniach 1-3 maja ogłasza Czarne Wesele. Nazwa brzmi trochę strasznie, ale nie ma się czego bać. Owo „Czarne Wesele” to ludowa nazwa dni, kiedy całe społeczności słowiańskie szły wydobywać torf służący potem do opalania chat.

W pierwszych dniach maja możesz doświadczyć nie tylko tego wydarzenia. To moment, kiedy możesz wcielić się w postać chłopa, przechadzającego się wśród starych wiejskich zagród. Przenieś się z całą rodziną wiele wieków wstecz i poznaj życie prostych ludzi na tych terenach. Muzeum obfituje w ciekawostki o codziennym życiu mieszkańców starych chat. A co więcej, możesz tego po prostu samodzielnie doświadczyć. To jak podróż w czasie.

Majówka nie musi oznaczać nudnych wypadów w często odwiedzane przez turystów miejsca czy czasu spędzanego na działce. Możesz spędzić ją ciekawie i inspirująco. Wystarczy tylko poszukać mniej znanych wydarzeń i interesujących miejsc.