Markizy, rolety, a może żaluzje? Co wybrać?

Tak to już jest, że w życiu trzeba wybierać. Można powiedzieć – całe szczęście, bo dzięki temu nie jesteśmy skazani na jedną opcję, która przecież nie musi nam pasować. Wyborów – większych i mniejszych – dokonujemy nieustannie. W dzisiejszym artykule też tak zrobimy, a raczej przedstawimy różne rozwiązania, by każdy mógł zastanowić się, co jest bardziej odpowiednie.

Okna możemy wyposażyć w różnego rodzaju osłony – ma to wymiar estetyczny, jak i praktyczny. Ładniej się prezentują, a poza tym chronią wnętrze przed zbyt dużym nasłonecznieniem, a więc i przegrzaniem. Duży wybór jednak sprawia, że nie wiadomo do końca, na co się zdecydować. Bez wątpienia najpopularniejsze są żaluzje i rolety wewnętrzne, ale nie zapominajmy, że są też inne możliwości.

Rolety wewnętrzne – popularne, chętnie wybierane

Skutecznie zatrzymują promienie słoneczne, dzięki czemu nawet w duży upał we wnętrzach jest przyjemnie chłodno. W zależności od tego, jakie wybierzemy, mogą bardziej lub mniej chronić przed słońcem. Pamiętajmy też, że rozwinięte rolety wyglądają ładnie, więc stanowią ciekawy element dekoracyjny. Wykonane przeważnie z różnych tkanin, nawet z bambusa i papieru. Trzeba jednak przyznać, że omawiane rolety nie osłaniają tak skutecznie przed ciepłem słonecznym, jak rolety zewnętrzne i markizy.

A może inne rodzaje rolet – zewnętrzne lub antywłamaniowe?

Rolety zewnętrzne nie tylko pozwalają na całkowite zatrzymanie promieni słonecznych, zapewniają też doskonałą barierę dźwiękoszczelną. Dzięki temu zmniejszyć można do minimum uciążliwe hałasy dobiegające z ulicy. Są bardzo solidne, bo wykonane z tłoczonej blachy aluminiowej lub PCW, choć niekiedy można spotkać zrobione z blachy stalowej lub drewna.

A jeśli myślimy o dodatkowym zabezpieczeniu, to rolety antywłamaniowe są tu najlepszą opcją. Bardzo wytrzymały pancerz oraz dodatkowe zabezpieczenia to pewność, że żaden złodziej nie będzie miał u nas czego szukać.

Żaluzje – praktyczne, proste rozwiązanie

Są bardzo często wybierane, ale to nie dziwi, bo cechuje je łatwość obsługi. Gdy je zwijamy – nasłoneczniamy pokój, opuszczając – zaciemniamy pomieszczenie. Ustawiając lamelki pod odpowiednim kątem, możemy skierować światło w kierunku, który nam odpowiada – w górę, w przód lub w dół. Przeważnie żaluzje wykonane są z cienkich, aluminiowych lamelek, które połączone są sznurkami.

W sprzedaży są też żaluzje zewnętrzne, ale to dość kosztowna inwestycja, najczęściej stosowana w budynkach biurowych.

A może markizy?

Choć mają tylko jedno zastosowanie – ochronę przed słońcem, to radzą sobie z tym zadaniem doskonale. To więc najlepszy sposób, by zabezpieczyć pomieszczenie przed zbytnim nagrzewaniem się. Przeważnie wykonane są z tkaniny poliestrowej, jaka pokryta jest lakierem akrylowym. Mogą być też jednak zrobione z wodoodpornej folii połączonej z tkaniną. Jeśli szukamy sprawdzonych produktów, markizy SURMA są godne polecenia.

Jak widać, możliwości jest bardzo dużo. Musimy się więc zastanowić na spokojnie, na czym nam zależy. Czy chcemy ochronić się tylko przed zbyt dużym nasłonecznieniem, a może równie ważne jest większe zabezpieczenie naszego dobytku? Jeśli mamy wątpliwości i nie jesteśmy pewni, co wybrać, zachęcamy do przeczytania innych artykułów na ten temat, jak “Markizy czy rolety – co wybrać do przesłonięcia okien dachowych?”.