Tak, wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że bardzo ważne jest mycie rąk, dzięki czemu przenoszenie zarazków nie będzie możliwe lub zostanie ograniczone do pewnego stopnia. Jednak nie tylko to pomaga zadbać o prawidłowy poziom higieny. Przydają się również w tym względzie gazy niejałowe.
Niesterylne kompresy niejałowe
Pomimo tego, że nie ma się do czynienia ze sterylnymi produktami, niejałowe kompresy są bardzo popularne i chętnie wykorzystywane w branży medycznej, kosmetycznej, a także w warunkach domowych. Do najważniejszych cech kompresów niejałowych zaliczyć można:
– wysoką chłonność,
– bezpieczeństwo, w szczególności, jeżeli chodzi o alergików,
– wytrzymałość i trwałość materiału.Nie można jednak zapomnieć o tym, że ma się i tak do czynienia z gazami, jakie są jednokrotnego użytku. Nigdy nie można dopuścić do tego, aby kompresy niejałowe były wykorzystywane powtórnie.
Niejałowe materiały opatrunkowe
Można śmiało powiedzieć, że są to materiały opatrunkowe. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie można ich używać bezpośrednio na rany. Do tego akurat przyczyniają się kompresy jałowe. Z kolei gaza niejałowa, służy do dalszego zabezpieczania całej rany. Całość wykonana jest z wielowarstwowej, porowatej włókniny. Warto o tym wspomnieć, ponieważ dzięki temu całość staje się bardziej elastyczna, możliwa do lepszego dopasowania do rany. W związku z tym, że mogą one zawierać niebezpieczne drobnoustroje, należy używać ich na samym końcu. Chyba już nikt nie dziwi się temu, że często kompresy niejałowe nazywane są również mechaniczną barierą dla ran. Świetnie sprawdzają się podczas zabezpieczania odleżyn.
Zastosowanie gazy niejałowej
Nie każdy będzie wiedział, gdzie takie kompresy można stosować, dlatego i o tym warto co nieco powiedzieć. A więc można wykorzystać je m.in. do:
– utrzymywania wilgoci dookoła rany, dzięki czemu ta szybciej się będzie goić,
– absorbowania płynów z ran, takich jak krew, ropa, itd.,
– jako ochrona przed otarciami skóry oraz odleżynami, jakie mogą powstać na skutek długiego leżenia, np. przy pacjentach ograniczonych ruchowo,
– osłona ran przed zanieczyszczeniami, jakie mogą przedostać się z zewnątrz, bakteriami, czy też innymi, zagrażającymi drobnoustrojami.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Kompresy niejałowe.