Lokata rentierska- szczególny rodzaj lokaty dla osób dobrze sytuowanych

Mając dodatkowe środki finansowe dobrze je spożytkować z opóźnieniem, czyli założyć lokatę. Można nawet założyć ich kilka, np, w sytuacji wygranej w loterii pieniężnej, czy też dodatkowej premii otrzymanej za lukratywny kontrakt. Dla osób majętnych, które nie lubią jednak zbyt długo odkładać swoich pieniędzy najlepszym rodzajem lokaty jest lokata rentierska. Oszczędzanie to niełatwa sprawa, każdy chce środki pieniężne mieć jak najszybciej dostępne. Lokata rentierska zakłada, że każdego miesiąca bank będzie płacił nam odsetki od wpłaconego kapitału w pewnym ustalonym procencie, a cała reszta środków dostępna będzie po zakończenia okresu oszczędzana na lokacie, podobnie jak w przypadku innego rodzaju lokat.

Oprocentowanie lokat rentierskich mieści się w przedziale od od 1,1% do 2,75%. Generalnie zasada jest taka, że im więcej pieniędzy wpłacamy na lokatę, tym wyższe oprocentowanie możemy wynegocjować z bankiem. Największą zaletą lokaty rentierskiej jest niezamrożenie wszystkich środków na lokacie. Gdyż procent od kapitału wypłacany jest co miesiąc. Przykładowo wpłacając kwotę 300 tys. zł na lokatę oprocentowaną rocznie na 2%, co miesiąc na nasze konto wpłynie 500 zł. Jest to dobra opcja dla osób, które wygrywając kilka milionów chcą żyć z odsetek, przynajmniej przez jakiś czas, nie mając wtedy pokusy mitrężenia środków, które np. pochodzą z wygranej na loterii pieniężnej.

Gdzie najlepiej ulokować swoje środki na lokacie rentierskiej?

Na pierwszym miejscu w rankingu lokat rentierskich znajduje się Lokat IB Idea Bank, gdzie w depozycie można zostawić od 500 do miliona złotych. Lokata oprocentowana jest na 2,75% na okres 36 miesięcy, na 24 miesiące z oprocentowaniem 2,5% lub roczną na 2,25%. Na drugim miejscu podium znalazła się e-lokata rentierska Noble Bank, gdzie minimalna kwota jaką można ulokować na lokacie to 150 tys. zł. Lokata rentierska w tym banku obowiązywać może na okres 3 lub 2 lat, a oprocentowanie wynosi odpowiednio 2,2% i 2,1%. Na najniższym stopniu podium znalazła się lokata BZ WBK, z kwotą minimalną jaką można wpłacić w wysokości 100 tys. zł i oprocentowaniem w skali 18 miesięcy wynoszącym 1,75%. W tym przypadku w przeciwieństwie do dwóch poprzednich lokat, wypłaty odsetek odbywają się nie co miesiąc, a co 3 miesiące. Na dalszym miejscu znalazła się lokata Deutsche Banku, której oprocentowanie jest progresywne i wzrasta co kwartał. Tak więc odsetki z tej lokaty wypłacane są co kwartał. Nie ma tutaj wygórowanej kwoty minimalnej, bo depozyt może wynieść już od 5000 zł, oprocentowane w skali rocznej na 1,2%.

Jak widać na lokacie rentierskiej nie można co miesiąc uzyskiwać jakichś niesamowicie dużych sum pieniędzy, chyba, nawet jeśli ulokuje się milion złotych oprocentowane w skali roku na 2,75%, co miesiąc uzyska się jedynie 2292 zł miesięcznie. Oszczędność nie jest więc w tym wypadku jakaś znacząca. Ze względu właśnie na niskie oprocentowanie nazywana jest lokatą dla zamożnych. W przypadku dużych przychodów może to być jednak dobry sposób na oszczędzanie.