Flebologia jest dziedziną medyczną, która zajmuje się leczeniem chorób układu krążenia. Zła dieta oraz siedzący tryb życia przyczynił się do tego, że prawie 50 % Polaków ma problemy żylne. Popękane naczynka, żylaki na nogach są jednymi z najbardziej alarmujących sygnałów, aby zgłosić się do lekarza flebologa.
Kim jest lekarz flebolog?
Flebolog to lekarz, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu leczenia oraz profilaktyki niewydolności żylnej. Bardzo często jest to również specjalista z zakresu chirurgii naczyniowej. Flebolog stosuje mało inwazyjne metody, które są nieco lżejsze od klasycznych zabiegów chirurgii naczyniowej.
Głównymi chorobami, które diagnozowane i leczone są przez flebologa, są pajączki naczyniowe, niewydolność żylna kończyn dolnych, niewydolność żylna miednicy, a także różne stany zapalne żył.
W jaki sposób przebiega diagnostyka flebologiczna?
Lekarz flebolog to specjalista, który zajmuje się bezinwazyjnym leczeniem chorób układu żylnego. Najczęściej diagnostyka przeprowadzana jest przy pomocy badań USG Dopplera. Jest to dokładne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia postawienie diagnozy na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, a tym samym pozwala na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia.
Lekarz zajmujący się żyłami dobiera odpowiedni sposób leczenia, który będzie zależny od stopnia zaawansowania zmian i konkretnego przypadku pacjenta. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia przez lekarza flebologa jest echoterapia, farmakologia oraz laseroterapia.
Jakie sposoby leczenia flebologicznego są najbardziej popularne?
Jedną z najbardziej popularnych metod leczenia chorób układu krążenia jest skleroterapia. Polega ona na wywoływaniu zrastania się i całkowitego zamknięcia naczyń niezdolnych do sprawnego transportu krwi. Metoda ta stosowana jest przy problemach żylakowych. Skleroterapia powinna być powtarzana w seriach co 2 tygodnie.
Kolejną metodą jest miniflebektomia, która polega na wykonaniu mikroskopijnych cięć pozwalających na wprowadzenie specjalnego narzędzia i usunięcia żyły. Po usunięciu niesprawnego naczynia funkcje przejmowane są przez inne żyły, dzięki czemu krew nie zalega w niewydolnym naczyniu.