Alkohol pomaga w leczeniu reumatyzmu?

Picie alkoholu zazwyczaj nie jest zalecane przez lekarzy, jednak warto pamiętać, że może przynosić korzystne rezultaty w przypadku niektórych schorzeń. Umiarkowane ilości alkoholu pomagają między innymi osobom cierpiącym na choroby reumatyczne.

Alkohol a reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Do rozwoju tego schorzenia przyczynia się w dużym stopniu nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Objawy to obrzęk i ból w obrębie stawów, stopniowo następuje również ich degradacja. Choroba zazwyczaj atakuje stawy w dłoniach oraz nadgarstkach. Leczenie obejmuje przyjmowanie odpowiednich leków, a także fizjoterapię, która ogranicza ból i pomaga w poprawieniu kondycji stawów. Systematyczne ćwiczenia wzmacniają mięśnie i zwiększają ruchomość stawów, a także wpływają korzystnie na ogólne zdrowie. Niestety leki stosowane w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów mogą powodować skutki uboczne oraz źle wpływają na wątrobę. Z tego powodu naukowcy szukają innych rozwiązań, które pozwolą chorym na zachowanie sprawnych stawów oraz ograniczenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Czy alkohol leczy reumatyzm?

W poszukiwaniu nowych metod leczenia RZS naukowcy testują różne metody, między innymi regularne przyjmowanie niewielkich ilości alkoholu. Badaniom poddano pacjentów, którzy cierpieli z powodu RZS, zapalenia kości, łuszczycowego zapalenia stawów oraz spondylo-artretyzmu. Okazuje się, że alkohol w umiarkowanych ilościach może zmniejszać objawy stanów zapalnych, a nawet chronić przed ich powstawaniem. Chorzy, którzy pili niewielkie ilości alkoholu, skarżyli się na mniejsze dolegliwości bólowe niż osoby, które nie spożywały alkoholu w ogóle.

Wczesna diagnostyka ma znaczenie

Niestety sam alkohol nie jest wystarczający, żeby całkowicie usunąć objawy choroby i doprowadzić do wyleczenia. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów bardzo duże znaczenie ma wczesna diagnostyka. Im wcześniejsza diagnoza, tym lepsze rezultaty będzie przynosiła terapia.

Badania nad wpływem picia niedużych ilości alkoholu na choroby reumatyczne są cieszą się zainteresowaniem od bardzo dawna. Początkowo badania nad tymi zagadnieniami prowadzone były przez naukowców skandynawskich, następnie przyłączyli się do nich także Brytyjczycy. Chociaż udało się wykazać, że alkohol w odczuwalnym stopniu ogranicza dolegliwości bólowe, które towarzyszą chorobom reumatycznym, nie udało się jednoznacznie określić mechanizmu odpowiedzialnego za to zjawisko.