Czym jest oprogramowanie ERP dla firm?

System ERP jest oprogramowaniem służącym do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Składa się z kilku modułów, które odpowiadają konkretnym obszarom działalności firmy. Mowa tu o modułach służących do zarządzania produkcją, handlem, magazynem, logistyką, finansami czy marketingiem. Wszystkie moduły łączy wspólna baza danych. Dzięki ERP możliwe jest zatem efektywne gromadzenie i porządkowanie danych.

W jakim celu wykorzystywany jest system ERP?

Oprogramowanie erp dla firmy wykorzystywane jest w celu ujednolicenia rozwiązań informatycznych stosowanych w przedsiębiorstwie. Dzięki temu możliwe jest uporządkowanie przebiegu wszelkich procesów i pełna kontrola nad nimi.

System ERP wykorzystywany może być do wdrażania i zarządzania wszystkimi procesami w przedsiębiorstwie bądź jedynie tylko wybranymi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danej firmy. Oznacza to, że system ERP jest rozwiązaniem uniwersalnym. Można go dostosować do konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Jak system ERP usprawnia procesy w logistyce i sprzedaży?

Jak wspomniano, oprogramowanie ERP dla firm składa się z różnych modułów. Wśród nich jest również moduł odpowiedzialny za obszar logistyki. Nie da się ukryć, że odpowiednie zarządzanie procesami logistycznymi przynosi firmie wymierne korzyści. W tym pomóc może właśnie system ERP. Dzięki niemu możliwa jest racjonalizacja kosztów operacji, które związane są z gospodarką towarową i transportem. System ERP w logistyce pomaga tworzyć lepsze prognozy zaopatrzenia i tworzyć na ich podstawie zamówienia, planować magazynowanie, zarządzać zasobami oraz kontrolować jakość. Wszystkie te możliwości daje zaledwie jedno narzędzie informatyczne, jakim jest ERP.

Poza logistyką system ERP bardzo często wykorzystywany jest także w sprzedaży online. W tym przypadku system pozwala m.in. na zautomatyzowanie zatowarowania. Co więcej, znacznie ułatwia realizowanie sprzedaży wielokanałowej.

Jakie wyróżnia się modele systemów ERP?

Dziś na rynku dostępne są przede wszystkim trzy modele systemu ERP. Pierwszym z nich jest model tradycyjny, który polega na zakupie licencji. Drugi to model SaaS. W tym przypadku ponosi się opłatę abonamentową za użytkowanie systemu i dostęp do infrastruktury serwerowej. Z koeli trzeci model to ASP. W tym przypadku nosi się opłatę abonamentową za użytkowanie licencji systemu.

Na który model się zdecydować? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań przedsiębiorstwa.