Czy warto zostać notariuszem?

Zawód notariusza wydaje się bardzo atrakcyjny dla młodych osób, które zastanawiają się nad wyborem ścieżki kariery. Kojarzy się on bowiem z wysokimi zarobkami oraz lekką i przyjemną pracą. Jak jest naprawdę? Jakie obowiązki musi pełnić notariusz i dlaczego nie jest to zawód dla każdego? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Jakie obowiązki pełni notariusz?

Zawód notariusza opiera się w głównej mierze na sporządzaniu aktów prawnych oraz nadawaniu im mocy prawnej za pomocą swojego podpisu. Wizyta u notariusza jest konieczna za każdym razem gdy np. kupujemy nieruchomość. To właśnie notariusz poświadcza, że staliśmy się prawnymi właścicielami danej nieruchomości i wówczas możemy swobodnie nią zarządzać.
Ponadto notariusz zajmuje się przyjmowaniem oświadczeń dotyczących spadków i przechowywaniem depozytów. Tworzy on również uwierzytelnione odpisy dokumentów. Zakres obowiązków notariusza jest naprawdę szeroki, dlatego też nie należy postrzegać tej pracy jako łatwej i niewymagającej.

Jak zostać notariuszem? Jakie warunki należy spełnić?

Pierwszym krokiem do zostania notariuszem jest ukończenie studiów prawniczych. Z racji tego, że są to studia ogólne, na których nie wybiera się specjalizacji, kolejnym krokiem jest odbycie aplikacji notarialnej, która trwa niecałe 4 lata. W tym czasie aplikant powinien sporządzić co najmniej 70 aktów prawnych. Zwieńczeniem aplikacji notarialnej jest egzamin, który uprawnia do wykonywania zawodu notariusza.
Jak widać, droga do zostania notariuszem wymaga wielu lat poświęceń, przez co wiele młodych osób w pewnym momencie się poddaje. Zdecydowanie nie jest to zawód dla każdego, dlatego też przed rozpoczęciem studiów prawniczych nie należy kierować się wyłącznie wysokimi zarobkami i perspektywą przyjemnej, lekkiej pracy.

Dla kogo zawód notariusza będzie odpowiedni?

W zawodzie notariusza najważniejszymi cechami są odpowiedzialność oraz uczciwość. Notariusz nadaje dokumentom mocy prawnej, dlatego też wymienione wyżej cechy są tak istotne podczas pełnienia tej funkcji. Osoby z silnymi wartościami moralnymi idealnie sprawdzą się w tym zawodzie.
Zawód notariusza zdecydowanie nie jest dla osób, które szybko się poddają i rezygnują z wyznaczonych celów, ponieważ zostanie notariuszem wymaga poświęcenia prawie 10 lat na codzienną naukę. Czas potrzebny do ukończenia studiów prawniczych oraz aplikacji notarialnej skutecznie zniechęca wiele osób oraz weryfikuje, kto tak naprawdę nadaje się do wykonywania tego zawodu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl