Bezpieczna droga ewakuacyjna

Obecnie przykłada się coraz większą uwagę do bezpieczeństwa w pracy. Odpowiednie przepisy egzekwują na pracodawcach zwiększenie bezpieczeństwa pracy na halach produkcyjnych. Każda firma produkcyjna musi posiadać odpowiednie oświetlenie ewakuacyjne.

Czym jest oświetlenie ewakuacyjne?

Oświetlenie ewakuacyjne umożliwia pracownikom bezpieczne opuszczenie zakładu w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. Jest to obowiązkowy element każdej hali produkcyjnej.

Specjalne lampy awaryjne informują pracowników o najbardziej bezpiecznej drodze wyjścia. W przypadku nagłego zdarzenia na terenie firmy pracownicy mogą w sposób bezpieczny udać się do wyjścia dzięki odpowiednio zaznaczonej drodze ewakuacyjnej. Droga taka powinna być najkrótszą możliwą ścieżką do wyjścia.

Jak prawidłowo oświetlić drogę ewakuacyjną?

Lampy awaryjne powinny sugerować osobom obecnym w budynku, w jaki sposób najszybciej wyjść z niego w bezpieczny sposób. Podążając za źródłem światła, osoby znajdujące się wewnątrz budynku mogą w możliwie najbezpieczniejszy sposób go opuścić. Odpowiednie oznaczenie drogi ewakuacyjnej jest również pomocne w przypadku akcji ratowniczej. Wówczas ratownicy wiedzą gdzie szukać ludzi.

Odpowiednio umieszczone lampy awaryjne powinny oświetlać między innymi schody czy też najdrobniejsze zmiany kierunku drogi ewakuacyjnej. Dodatkowo oznaczone powinny również zostać wszelkiego rodzaju stopnie stwarzające zagrożenie dla ludzi, drzwi oraz punkty zbiórek.

Zastosowanie oświetlenia awaryjnego

Oświetlenie awaryjne kojarzy się głównie z drogą ucieczki. Warto jednak wspomnieć, że oświetlenie awaryjne dzieli się na to ewakuacyjne oraz na oświetlenie zapasowe.

Rezerwowe oświetlenie umożliwia pracownikom kontynuacje pracy w przypadku braku zagrożenia. Oznacza to, że w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej prace produkcyjne mogą być kontynuowane bez najmniejszych przeszkód.

Właściciel każdej firmy produkcyjnej ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom możliwie najlepsze warunki pracy. Odpowiednie oznaczenie drogi ewakuacyjnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia pracowników. Dlatego lampy awaryjne są obowiązkowym elementem wyposażenia każdej firmy produkcyjnej.