Kołdry sezonowe vs kołdry całoroczne
Kołdry można podzielić z uwagi na ich zewnętrzne wykonanie, typ wypełnienia oraz jego pochodzenie (naturalne bądź syntetyczne), a także konkretne przeznaczenie. Do użytku całorocznego przeznaczone są kołdry całoroczne, a do sezonowego warianty sezonowe, podzielone na dwie kategorie, przygotowane z myślą o sezonach letnim i zimowym.
Kołdry sezonowe – letnie
Letnie kołdry mogą być używane z powodzeniem podczas cieplejszych miesięcy w roku, czyli mniej więcej od końca marca do samego początku września. Charakteryzuje je niska gramatura, niewielka grubość, lekkość i świetna przewiewność.
W kołdrach letnich częściej spotykane jest wypełnienie syntetyczne niżeli naturalne. Sztuczne wkłady zwykle lepiej odprowadzają wilgoć i dbają o prawidłową cyrkulację powietrza.
Kołdry sezonowe – zimowe
Kołdry zimowe to totalne przeciwieństwo kołder letnich. Są grube, ciężkie i masywne, więc porządnie dociążają ciało i dzięki temu chronią je przed zimnym powietrzem z zewnątrz, nawet przy niekorzystnych warunkach sypialnianych, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosi mniej niż 19 stopni C.
Pomimo swojej ciepłoty nawet zimowa kołdra jest w stanie zadbać o dobrą wentylację. Nie trzeba martwić się o to, że ciało będzie się pod nią nadmiernie pocić.
Kołdry całoroczne
Jeżeli jednak nie ma się ochoty na zbyt częstą wymianę kołder i kupowanie przynajmniej dwóch ich wariantów (oddzielnych na sezon letni i zimowy), wystarczy rozejrzeć się za kołdrami całorocznymi, używanymi z dużym powodzeniem przez cały rok, przy skrajnie różnych warunkach sypialnianych.
Całoroczne kołdry są czymś pomiędzy kołdrami zimowymi a letnimi. Mają średnio grube wypełnienie, w którym często można znaleźć zarówno pewną ilość włókien sztucznych, jak i tych syntetycznych. Specjalne mieszanki materiałów pozwalają na uzyskanie wielu ciekawych właściwości.
Którą kołdrę warto wybrać?
Decyzja leży po stronie każdego potencjalnego nabywcy kołder. Warto więc raz jeszcze popatrzeć sobie na indywidualne cechy kołder całorocznych oraz sezonowych, a następnie dokonać ich samodzielnego porównania i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.
Wybór może zostać nakreślony poprzez określenie budżetu na nową kołdrę. Jeżeli jest on ograniczony, lepiej sięgnąć po coś całorocznego, zamiast kupować dwie tanie i kiepskie jakościowo kołdry sezonowe.