Skaza białkowa – przyczyny, objawy, leczenie

Skaza białkowa często mylona jest z nietolerancją laktozy. Jednak pomimo nakładających się niektórych objawów są to zupełnie dwa różne schorzenia. Skaza białkowa jest alergią na białko mleka krowiego oraz jego przetworów, a nietolerancja laktozy, to defekt organizmu polegający na braku w organizmie enzymu, który rozkłada właśnie laktozę, czyli cukier mleczny.

Jakie są przyczyny skazy białkowej?

Najczęstszą przyczyną jest dziedziczenie choroby po rodzicach. Wystarczy, że jedno z nich ma jakąkolwiek alergię, a ryzyko wystąpienie uczulenia na białko mleka krowiego u dziecka rośnie. Skaza białkowa najczęściej dotyka noworodki i małe dzieci. Jej zanik można zauważyć już około 2 roku życia malucha.

Objawy.

Objawy są dość uciążliwe, po pierwsze ze względu na to, że najczęściej dotyczą malutkich dzieci, a po drugie, ponieważ ciężko jest walczyć z takimi objawami jak biegunka, wymioty i ogólne problemy żołądkowo jelitowe, kolka u niemowląt, czasami nawet problemy z układem oddechowym. Bardzo ciężkim objawem jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, które objawia się ogniskami zapalnymi w różnych częściach ciała – skóra karku, grzbietu dłoni i stóp, zgięć w stawach łokciowych i kolanowych, okolice oczy, uszu i skóra głowy. Miejsca zaatakowane AZS są miejscami, które bardzo swędzą i ciężko jest walczyć z małym dzieckiem, by się nie drapało, bo to z kolei może prowadzić do powstania zakażenia.

Leczenie głównych objawów skazy białkowej.

Doskonałym sposobem na walkę z objawami skórnymi jest stosowanie naturalnych kosmetyków, jakimi z pewnością są emolienty (warto przeczytać również Emolient – co to jest i jak działa?), które nawilżają skórę, ale odbudowują też zniszczony już naskórek. Firma Latopic wyprodukowała również doustny preparat z polskich szczepów bakterii kwasu mlekowego, który uczy organizm tolerancji na to białko, ale zmniejsza też obszar zaatakowany AZS już po 3 miesiącach stosowania. Oba produkty znajdziemy na stronie latopic.pl. Pamiętajmy jednak, że jeśli objawy nie ustępują, należy je skonsultować z lekarzem.