Ciągłe siedzenie przy komputerze, czytanie po ciemku, predyspozycje genetyczne – to jedne z wielu przyczyn wad wzroku. Osoby noszące okulary czy soczewki kontaktowe doskonale wiedzą, że nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie. Często ich noszenie jest przeciwwskazaniem dla wielu aktywności. To również wysokie koszty związane z okresową wymianą okularów (co kilka lat) i nawet comiesięczną wymianą soczewek. Alternatywą dla tych osób może być laserowa korekcja wzroku. Na czym to polega?
Laserowa korekcja wzroku – podstawowe informacje
Zabieg ten stosowany jest już od kilkunastu lat. Jego celem jest trwała korekcja wzroku, co oznacza, że nie będziemy musieli już korzystać z okularów czy soczewek kontaktowych. Przy zabiegu wykorzystywany jest laser ekscimerowy lub femtosekundowy. Laser wykorzystuje zjawisko fotoablacji, które polega na usuwaniu warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona. W czasie zabiegu rogówka jest więc precyzyjnie modelowana (spłaszczana lub uwypuklana) tak, by promienie świetlne, które wpadają do oka, mogły skupiać się na siatkówce i tworzyć ostre obrazy. Konsekwencja laserowej korekcji wzroku jest zmiana mocy optycznej oka. Za pomocą lasera możemy skorygować krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Gdy mamy do czynienia z krótkowzrocznością, rogówka jest spłaszczana, a w przypadku dalekowzroczności – na odwrót.
Czy zabieg jest bolesny?
Jakie obawy najczęściej towarzyszą nam przed zabiegiem? Pacjenci boją się przede wszystkim, że zabieg może okazać się bolesny. Obawy dotyczą także samego bezpieczeństwa takiej operacji. Jak się okazuje, takie obawy są całkowicie bezpodstawne.
„Zanim przystąpimy do zabiegu, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe oka w postaci kropli. W trakcie operacji nie ma szans na jakąkolwiek pomyłkę. Za precyzję działań lasera odpowiada specjalny program, który dostosowany jest do konkretnego pacjenta” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.
Laser wyposażony jest w funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej, dzięki czemu mamy pewność, że wiązka skupi się jedynie na zaplanowanej wcześniej części oka. Zabieg trwa od kilkunastu do 30 minut, choć samo użycie lasera zajmuje zaledwie kilkanaście sekund. Zwykle pacjenci mogą udać się do domu już tego samego dnia. Rekonwalescencja trwa ok. dwóch tygodni. Przez ten okres powinniśmy unikać wysiłku fizycznego i wzrokowego. Żadnej telewizji czy siedzenia przed komputerem.
Laserowa korekcja wzroku – nie dla każdego
Jak się okazuje, niestety nie u każdego może zostać przeprowadzony zabieg laserowej korekcji wzroku. Pacjent powinien być zdrowy i mieć skończone minimum 18 lat, a jednocześnie nie może mieć więcej niż 55 lat. To, czy kwalifikuje się do zabiegu, oceniane jest przy szczegółowej diagnostyce stanu oka oraz wywiadzie medycznym. Dlaczego dzieci nie mogą być poddawane laserowej korekcji wzroku? Ponieważ w tym wieku mają jeszcze nieustabilizowaną wadę wzroku. Jeśli chcemy przystąpić do operacji, nasza wada powinna utrzymywać się na takim samym poziomie w ciągu roku.
Innymi przeciwwskazaniami do zabiegu są m. in.: menstruacja, ciąża oraz okres karmienia piersią, cukrzyca, palenie papierosów, jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki czy stany zapalne oczu i choroby tkanki łącznej.