Rekonstrukcja ACL i co dalej?

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest bez wątpienia jednym z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Dzięki temu zabiegowi osoby z urazami kolan oraz zwyrodnieniami stawów mogą wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Jak wygląda i na czym polega operacja? Jak dbać o zrekonstruowane kolano po operacji?

Rekonstrukcja ACL – jak wygląda zabieg? 

Aktywność fizyczna, intensywne ćwiczenia… W świecie sportu nietrudno o kontuzje i poważne urazy. Gdy mamy do czynienia z urazem więzadła krzyżowego, najlepszym wyjściem jest rekonstrukcja ALC. Endoprotezę stanu kolanowego dopasowuje się indywidualne do każdego pacjenta na podstawie zdjęć RTG. Całościowe endoprotezy, czyli wymianę całego stawu kolanowego stosuje się u osób, u których doszło do uszkodzenia wielu elementów kolana, natomiast częściowe w przypadku, gdy tylko niektóre elementy uległy zwyrodnieniu. Operacji dokonuje się przy znieczuleniu podpajęczynówkowym lub rdzeniowym. Trwa ona około dwóch godzin. „Na początku chirurg usuwa zwyrodniałe części kolana, a następnie umieszcza protezy. Dzięki zastosowanemu znieczuleniu, w niektórych klinikach istnieje możliwość obserwowania postępów operacji na monitorze” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Często popełniane błędy 

Choć rekonstrukcja ACL jest operacją stosunkowo łatwą i całkowicie bezpieczną, po zabiegu należy przestrzegać kilku zasad, aby nie doszło do powikłań. Pierwszym z często popełnianych błędów jest wstawanie z łóżka bez ortezy. Po operacji noga często odmawia posłuszeństwa, dlatego nie jest możliwe ściągnięcie jej z łóżka za pomocą stawu biodrowego bez zgięcia w kolanie. Aby nie doszło do niebezpiecznego przesunięcia endoprotezy, należy podeprzeć operowaną nogę stopą nogi zdrowej. Znacząco zmniejsza to dźwignię działania sił. Bardzo ważne jest również, aby nie zwieszać operowanej nogi bez podparcia podczas siedzenia, bowiem takie postępowanie może doprowadzić do rozluźnienia przeszczepu, co skutkuje w późniejszym okresie brakiem stabilności kolana i osłabieniem implantu. Także pozycja, w której stoimy nie pozostaje bez znaczenia. Ważne jest, aby pomimo bólu rozkładać ciężar ciała równomiernie na obie nogi. Dzięki obciążaniu nogi fizjoterapeuta szybciej wypracuje poprawny wzorzec chodu, a kolano otrzyma odpowiednie bodźce do odbudowy stabilizacji kolana. Stosując się do tych kilku prostych zasad, sprawimy, że pooperacyjna rehabilitacja będzie skuteczniejsza i szybsza. Nie możemy jednak oczekiwać, że od razu po zabiegu wrócimy do pełnej sprawności. Na to potrzeba czasu – nie kilku dni, nie tygodni, ale nawet miesięcy.

Ewentualne powikłania

Mimo że zabieg wszczepienia endoprotezy jest bezpieczny i bezbolesny, jak po każdej ingerencji chirurgicznej mogą wystąpić pewne powikłania. Przede wszystkim może pojawić się obluzowanie lub zwichnięcie endoprotezy. Mogą pojawić się także zrosty, czyli nadmierny przyrost tkanki łącznej, alergia lub złamanie kości w miejscu protezy. Są to najczęściej występujące powikłania. Mogą pojawić się także inne, dlatego warto zapoznać się z wszystkimi informacjami, zanim zdecydujemy się na zabieg.