Jak mądrze wydawać pieniądze?

Podejmując pracę zawodową myślimy nie tylko o tym, by zarabiać jak największe pieniądze, ale również o tym, jak je wydawać. Często zastanawiamy się, na co przeznaczyć pozostałą część wypłaty po opłaceniu rachunków i zakupieniu jedzenia.

Na czym polega mądre wydawanie pieniędzy?

Mogłoby się wydawać, że rozsądne wydawanie pieniędzy jest tożsame z nieszastaniem nimi, czyli oszczędzaniem. W gruncie rzeczy jest jednak trochę inaczej. Przede wszystkim bardzo istotne jest to, aby pewną część wypłaty odkładać każdego miesiąca, np. 10%. Po pewnym czasie uzbierane oszczędności będą mogły nam się przydać na tzw. czarną godzinę, kiedy musimy kupić dodatkowe leki lub utrzymać się po stracie pracy. Jednak odkładanie to tylko jeden z elementów mądrego wydawania pieniędzy. Równie ważne jest to, na co przeznaczamy pozostałe środki finansowe.

Wolne środki finansowe z wypłaty – na co warto jest spożytkować?

Największym błędem wśród pracowników jest przeznaczanie dużej części wynagrodzenia na rozrywki i przyjemności. Oczywiście z takich wydatków nie powinniśmy rezygnować, ale warto robić to w granicach rozsądku. Najprostszym sposobem na trzymanie w ryzach swojej skłonności do marnowania pieniędzy na przyjemności jest ustalenie sobie miesięcznego budżetu na takie wydatki i trzymanie się go. Nie powinien przekraczać 10% naszych zarobków.

Resztę pieniędzy warto przeznaczyć na rzeczy, które poprawią jakość naszego życia lub przyczynią się do poprawy sytuacji zawodowej. Mowa tu o wszelkiego rodzaju szkoleniach, kursach czy zakupie samochodu. Jeśli jesteś właśnie zainteresowany zakupem auta, ale jeszcze nie masz odłożonej wystarczającej kwoty, to dobrym pomysłem będzie wzięcie kredytu. Zapoznaj się z artykułem pt. ”Pożyczki pod zastaw samochodu – o czym trzeba pamiętać przy zawieraniu takiej umowy?”, w którym zawarto zdecydowanie najważniejsze informacje.

Wszystkich kredytobiorców może również zainteresować tzw. przedawnienie długu.