Biegunka – skuteczne sposoby na nawodnienie organizmu

Biegunka jest jednym z mechanizmów obronnych naszego organizmu. Występuje wskutek nietolerancji pokarmowej, złego odżywiania bądź zakażenia przez wirusy, bakterie lub pasożyty. Nagłe i intensywne rozwolnienie może doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego warto wiedzieć, co zrobić aby szybko i skutecznie go nawodnić.

Biegunka u dzieci i dorosłych może mieć różne fazy. Najcięższym stanem jest ostra, której towarzyszą wymioty, gazy, senność, gorączka i widoczne odwodnienie organizmu. Podczas występowania rozwolnienia należy zadbać o to, aby w odpowiednim stopniu został nawodniony organizm chorego. W innym przypadku może dojść do trwałego nadwyrężenia zdrowia, a nawet zagrożenia życia.

Przyczyny i objawy

Głównymi przyczynami występowania biegunki są zakażenia wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze. Częstym powodem pojawienia się tej reakcji obronnej organizmu jest nieodpowiednie odżywianie lub nietolerancja pokarmowa. Może również wystąpić wskutek stosowania przez dłuższy czas antybiotykoterapii.

Biegunka u dzieci i dorosłych różni się przede wszystkim stopniem przechodzenia. Niemowlaki są znacznie bardziej wrażliwe i trudniej radzą sobie z własnym organizmem, przez co gorzej znoszą choroby. Biegunka u dziecka często wiąże się z odwodnieniem organizmu oraz gazami i bólami brzucha, dlatego wizyta u lekarza jest wówczas niezbędna. W przypadku dorosłych najczęściej dodatkowo pojawiają się bóle brzucha, wymioty czy bóle głowy.

Jak nawodnić organizm?

Biegunka u niemowlaka powinna być leczona pod kontrolą pediatry. Można zastosować leki dostępne bez recepty w aptece, jednak lekarze odradzają taki rodzaj terapii, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Wynika to z obawy przed odwodnieniem organizmu. Ponadto aby wyleczyć biegunkę, powinniśmy poznać najpierw jej przyczyny. Jest kilka sposobów na to, jak skutecznie nawadniać organizm.

Cierpiącym na biegunkę zaleca się spożywanie odpowiednich produktów spożywczych. Wśród nich są gotowane ziemniaki, pszenica, makaron, banany, ryż, krakersy, owies, gotowane warzywa oraz zupy. Szczególnie polecane są słone przekąski. Można również stosować specjalnie stworzone i dostępne w aptece płyny nawadniające organizm chorego. Na biegunkę skuteczne są także różnego rodzaju domowe roztwory, które w swoim składzie mają sodę, sól i cukier. Oczywiście trzeba też pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.